Në “Europa-Park Stadium”, Freiburgu vendas barazoi 1-1 me Bayer Leverkusen për javën e 22-të në Bundesligë. Ndeshja për vendasit u hap në minutën e 29 me golin e Grifo. Miqtë barazuan me Azmoun (67′), që në fund rezultoi edhe një pikë në transfertë për “Aspirinat”.

Bayer ka vetëm një fitore në pesë ndeshjet e fundit, duke mbajtur vendin e 11 me 28 pikë, shumë larg objektivave sezonalë për një vend të katër ekipet e para. Nga ana tjetër, Freiburg me 41 pikë renditet në vendin e pestë.

Bundesliga gjermane e futbollit është në javën e 22-të. Këtë të diel gjithçka nisi në 15:30, me Freiburg dhe Bayer Leverkusen që barazuan 1-1. Në 17:30 luhet Bayern Munich – Union Berlin, me duelin që është përballje direkt për kreun.