Që kur Lamine Yamal zbarkoi në elitën e futbollit, ai është bërë një makinë që thyen rekorde dhe duket se nuk gjen tavan. Spanjoli bëri debutimin e tij më 29 prill 2023 kundër Betisit, kur ai ishte 15 vjeç e 9 muajsh dhe tani, dhjetë ditë para përvjetorit të parë të debutimit të tij, bëmat e skuadrës e tij te Barça tashmë po grumbullohen.

Sot, Yamal mban momentin historik të të qenit lojtari më i ri që debutoi dhe shënoi për ekipin spanjol, në moshën 16 vjeç e 67 ditë. Ai është gjithashtu lojtari më i ri që shënon dhe asiston si në Ligë, ashtu edhe në Superkupën e Spanjës, ku kapërceu rekordin e ish culé Ansu Fati. Në Champions League është edhe debutuesi më i ri.

Ai bëri debutimin e tij në ndeshjen e fazës së grupeve kundër Antwerp (5-0) dhe në ndeshjen e dytë çerekfinale u bë asistenti më i ri në fazën eliminatore, kur i dha pasimin Raphinha për të bërë 1-0 kundër PSG-së, 16 vjeç dhe 278 ditësh.

Më 28 tetor 2023, gjatë raundit të parë të ligës kundër Madridit, anësori u bë lojtari më i ri që luajti në një ndeshje Barça-Madrid dhe në këmbë ai ka mundësinë të bëhet golashënuesi më i ri në ‘El Clasico’ dhe të kalojë shenjën e ish-shokut të tij të skuadrës Ansu Fati , i cili e arriti këtë në 17 vjet e 359 ditë.

Lojtari deri më tani ka luajtur vetëm dy ndeshje kundër skuadrës madrilene dhe të dyja kanë dalë nga pankina. E para u mbyll me humbje 2-1 dhe Lamine hyri në fushë në minutën e 76-të, duke zëvendësuar portugezin Cancelo, dhe i dyti përfundoi 4-1 dhe anësori mundi të luajë vetëm 29 minuta. Këtë të diel ai do të ketë mundësinë të shohë për herë të parë golin e bardhë dhe të shtojë një rekord më shumë në rekordet e tij personalë.