Zinedine Zidane është një hap larg që të bëhet trajner i Bayern Munichut nga sezoni i ardhshëm. Trajneri francez është opsioni i parë i klubit bavarez për të zëvendësuar Thomas Tuchel, pasi kandidati tjetër, Julian Nagelsmann, sapo ka nënshkruar rinovimin e tij me ekipin gjerman deri në Kupën e Botës 2026.

Bayern Munich, rivali i ardhshëm i Madridit në gjysmëfinalet e Champions League, fiton shumë për të qenë destinacioni i ri i Zidane. Aq, sa siç ka mësuar MD, njohës të bisedave mes dy palëve, e konsiderojnë një marrëveshje praktikisht të kryer që ende nuk është nënshkruar, pasi ende mungojnë disa detaje. Zidane do t’i kishte kërkuar zyrës teknike përforcime, veçanërisht në vijën e mbrojtjes.

Bayern Munich është një klub që plotëson kërkesat që Zidane kërkon për t’u rikthyer në ring tre vjet më vonë. Madhështia e entitetit, qëndrueshmëria e një projekti afatmesëm dhe afatgjatë dhe opsioni për të luftuar për të gjithë titujt e bëjnë Bayernin opsionin më tërheqës për yllin francez.

Ylli francez nuk është ulur në stol që kur u largua nga Real Madrid në fund të sezonit 2020/21 në fazën e tij të dytë në klubin e bardhë. Aspirata e madhe e Zidane ishte të merrte drejtimin e skuadrës franceze, por vazhdimësia e Didier Deschamps e ka bërë atë, për momentin, të pamundur për t’u përmbushur.

Të mëdhenj të ndryshëm evropianë janë përpjekur të tundojnë Zidane që kur u largua nga Real Madridi pothuajse tre vjet më parë. PSG dhe Manchester United kanë qenë klubet që kanë bërë ofertën më të madhe për francezin, i cili asnjëherë nuk ka nxituar për të rifilluar karrierën e tij në stol.

Përvoja e Zinedine Zidane si trajner është e kufizuar vetëm në Real Madrid, ku ai drejtoi Real Madridin në dy faza të ndryshme (2016-2018 dhe 2019-2021). Francezi ka fituar tre Liga të Kampionëve dhe dy Liga dhe ka fituar çdo titull të mundshëm përveç Kupës së Mbretit.