E keni vënë re se shumica e miqve tuaj i përkasin të njëjtave shenja të zodiakut (të cilat zakonisht janë dy ose tre)? Astrologët argumentojnë se si me dashurinë, edhe në miqësi ka një pajtueshmëri më të madhe midis anëtarëve të veçantë të zodiakut. Pra, me cilat shenja të zodiakut përshtateni më shumë?

Dashi: Dashi energjik i përshtatet më së miri Luanit dhe Shigjetarit, të cilët mund të ndjekin ritmin e tij të vorbullt të jetës dhe të ndajnë entuziazmin e tij. Dashi dhe Luani kanë edhe një gjë të përbashkët: u pëlqen të shoqërohen.

Demi: Demi kokëfortë e ka të vështirë të bëjë miq, por ata që bën priret t’i mbajë për gjithë jetën. Një bast i sigurt është Bricjapi dhe Virgjëresha, por ajo gjithashtu mund të përfitojë shumë nga një miqësi me Gaforren dhe Peshqit.

Binjakët: E vërteta është se nuk e kanë shumë të vështirë të gjejnë miq të rinj, edhe pse sfida e madhe është mbajtja e tyre. Me Dashin, megjithatë, ata krijojnë një “bandë” që di të argëtohet. Ata formojnë edhe një dyshe dinamike me Peshoren, me të cilët mund të flasin deri në agim.

Gaforrja: E ka të vështirë të lejojë dikë të hapë guaskën e tij të fortë dhe të shohë brendësinë e tij të ndjeshme dhe të butë. Mbështetja dhe inkurajimi që ai ka nevojë, megjithatë, mund të gjendet tek Gaforret e tjerë, Peshqit dhe Akrepi – edhe pse këta të fundit mund të bëhen me dhimbje kritike ndonjëherë!

Luani: Luanët, të cilëve u pëlqen të jenë në qendër të vëmendjes, janë të pajtueshëm me shenjat që kënaqen me rolin dytësor, si Ujori, si dhe me “yjet” po aq pasionantë të zodiakut, si p.sh. si Shigjetari dhe Luanët e tjerë.

Virgjëresha: Këto krijesa të përpikta, organizative priren të jenë strikte me miqtë e tyre, por e kompensojnë atë me besnikërinë e tyre. Ata shkojnë mirë me Virgjëreshat e tjerë, Demët po aq të qëndrueshëm dhe Bricjapët realistë.

Peshorja: Ai ka nevojë për ekuilibër, siç sugjeron edhe emri i tij dhe nuk i përshtaten miqësitë me ndryshime të mëdha emocionale. Me Binjakët dhe Ujorin do të ndajë me kënaqësi një gotë verë dhe një bisedë kuptimplotë, ndërsa me Dashin do të plotësojnë njëri-tjetrin, pasi njëri ka atë që i mungon tjetrit.

Akrepi : Të pasionuar dhe besnikë, Akrepat do të jepnin gjithçka për miqtë e tyre, por nëse dikush i tradhton ata mund të bëhen të pamëshirshëm. Stabilitetin që ata kërkojnë do ta gjejnë te Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi, ndërsa me të parët do të ndajnë edhe diskutime të thella për kuptimin e jetës.

Shigjetari: Shigjetari impulsiv dhe aventurier do ta gjejë ndeshjen e tyre miqësore tek këdo që është gati, si ai, të lërë gjithçka në minutën e fundit dhe të nisë një udhëtim të ri. Në eksplorime përputhet me Luanin dhe Dashin. Ndërsa Ujori ndan dëshirën e tij për një botë më të mirë.

Bricjapi: Bricjapi punëtor, i cili vendos detyrën dhe karrierën e tij në plan të parë, do të shkojë mirë me Virgjëreshat pragmatike dhe Bricjapët e tjerë. Gaforrja do të vlerësojë mbështetjen e tij, por edhe sentimentalitetin e tij.

Ujori: Humanitari i zodiakut, i cili mund të gjendet duke bërë joga vetëm në një park ose duke ushqyer macet endacake, admiron optimizmin dhe gatishmërinë e Shigjetarit për t’u larguar nga rruga e tyre. Dashi, nga ana tjetër, i jep atij energji të mjaftueshme për të vazhduar lëvizjen.

Peshqit: Ai ka nevojë për dikë që mund ta trajtojë me kujdes ndjeshmërinë e tij. Ai do ta gjejë atë tek Gaforrja dhe Akrepi, të cilët instinktivisht e kuptojnë atë që ai mendon dhe ndjen. Tek Gaforrja ajo vlerëson veçanërisht diskutimet e tyre të gjata, ndërsa te Akrepi përkushtimin e tij pasionant.