Aventura e trajnerit Ederson te Manchester City mund të ketë arritur fundin. Një portier me cilësi të rëndësishme mes shtyllave, por mbi të gjitha edhe në lojën me këmbë, ai me shumë mundësi do të largohet nga skuadra e Pep Guardiolës në seancën e ardhshme të merkatos. Pas mbërritjes në Premier League në vitin 2017, portieri brazilian kontribuoi në fitimin e gjashtë kampionateve, katër Kupave të Ligës, dy Kupave FA, dy Community Shields, si dhe në triumfin në Champions League, Superkupën e Evropës dhe Kupën e Botës për Klube.

Shifra të rëndësishme për numrin 31 blu të hapur, ai u thirr në shtëpi në 43 raste në kompeticionet e ndryshme, duke pësuar 34 gola dhe duke përfunduar 16 ndeshje pa marrë topin në rrjetë. Në kombëtare, megjithatë, janë grumbulluar 25 paraqitje, me 18 gola të pësuar. Kontrata e tij skadon në vitin 2016, por qëndrimi i tij në Angli mund të përfundojë së shpejti.

Al-Ittihad, gati të ofrojë 25 milionë

Sipas edicionit të sotëm të “Mail”, ka sirena që vijnë nga Arabia. Al-Ittihad thuhet se i ka drejtuar sytë te lojtari brazilian për sezonin e ardhshëm. Klubi saudit do të ishte i gatshëm të ofronte 25 milionë paundë për të nënshkruar me portierin. Prandaj mund të ketë disa zhvillime të rëndësishme në merkaton e verës.