A do të jetë hera e tretë sharmi? Atalanta e vë në provë këtë teori sonte (21:00) në stadiumin Olimpik në Romë. Dhe bergamaskët do të luajnë finalen e tyre të tretë të Kupës së Italisë në ‘epokën e Gasperinit’… përsëri kundër Juventusit, skuadrës që i mundi në 2021.

‘Dea’, e cila deri më sot ka vetëm një titull në të gjithë historinë e saj (1962-63 Kupa), duhet ta përmbyllë fazën më të mirë në historinë e saj me një titull.

“Dy finalet e tjera nuk shkuan mirë, por ne jemi kokëfortë dhe këmbëngulim. Ishte e paimagjinueshme të arrije një finale të Ligës së Evropës, por këta djem ishin të shkëlqyeshëm. Ata kanë bërë një udhëtim të jashtëzakonshëm këtë sezon”,- tha Gasperini, i cili e di këtë.

Javën e ardhshme ka finalen evropiane kundër Leverkusenit në Dublin. Çmimi i dyfishtë… ose zhgënjim i dyfishtë. Ose ndoshta ai qëndron në gjysmë të rrugës.

Gasperini nuk e ka Scamacca, të pezulluar. Një humbje e konsiderueshme për shkak të momentit të madh që po përjetonte golashënuesi italian. De Ketelaere, gjithashtu në listë, do të luajë si ‘false 9’ dhe do të shoqërohet nga Lookman dhe Koopmeiners. Taktikisht, mungesa e Scamacca-s do të na detyrojë të provojmë zgjidhje të tjera”, u ankua “Gasp”.

Përpara do të ketë edhe ‘xhelatin’ e fundit: ‘Vecchia Signora’. Edhe pse ai do ta bëjë këtë në një moment shumë delikat dhe në atë që mund të jetë ndeshja e fundit e Max Allegrit në krye të skuadrës torineze. Italiani në fakt mund të fitojë titullin e tij të parë… pas tre vitesh thatësire të ‘bardhezinjve’! “Fitimi i Kupës do t’i jepte një kuptim tjetër sezonit,” paralajmëroi ai.

Danilo dhe Alex Sandro janë rikuperuar. Ish-lojtari, kapiteni dhe lideri i Real Madridit, me siguri do të jetë mes titullarëve Në qendër të fushës, Nicolussi Caviglia befason dhe duket se ka kaluar Mirettin për të zënë vendin e të pezulluarit Locatelli. Një surprizë e minutës së fundit, pa dyshim.

Formacionet e mundshme:

ATLANTA (3-4-2-1): Carnesecchi; Djimsiti, Hien, Scalvini; Zappacosta, De Roon, Ederson, Ruggeri; Koopmeiners, Lookman; Nga Ketelaere

JUVENTUS (3-5-2): Perin; Gatti, Bremer, Danilo; McKennie, Cambiaso, Nicolussi Caviglia, Rabiot, Iling; Vlahovic, Chiesa.