Të paktën 150 marshime në të gjithë vendin – 21,000 policë në këmbë

Demonstrata janë duke u zhvilluar në Paris dhe disa qytete të tjera franceze kundër rritjes së alarmit kombëtar të ekstremit të djathtë (RN) pas rezultateve të zgjedhjeve evropiane të së dielës së kaluar.

Policia më herët tha se 350,000 njerëz pritej të marshonin dhe 21,000 oficerë policie ishin mobilizuar pasi sindikatat, organizatat studentore dhe grupet e të drejtave të njeriut bënë thirrje për mitingje kundër RN anti-emigrante, euroskeptike përpara zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të Francës.

Të paktën 150 marshime po zhvillohen njëkohësisht në të gjithë Francën në qytete si Marseja, Tuluza, Lioni dhe Lille. Në Paris, deri në 100,000 njerëz dolën në rrugë për një marshim që filloi në orën 15:00 nga Place de la Republique në lindje dhe do të përfundojë përmes Place de la Bastille në Nation.

Presidenti Emmanuel Macron njoftoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që do të mbahen në dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik, pasi koalicioni i tij centrist u mund nga RN në zgjedhjet evropiane të 9 qershorit.

Një seri e parë e sondazheve tregon se RN mund të fitojë zgjedhjet parlamentare dhe të jetë në gjendje të formojë një qeveri.

Një sondazh i revistës Point i publikuar dje, të premten, parashikon se RN do të dalë e para në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare me 29.5% të votave, vetëm pak larg nga një koalicion partish të krahut të majtë të quajtur Fronti Popullor i cili merr 28,5 %.

Kampi qendror i Macron pritet të marrë 18%. Sipas të paktën dy sondazheve të opinionit, e majta nuk është shumë prapa RN dhe përpara grupit të Macron.