Didier Deschamps ka ide të qarta për pikat e forta të Spanjës, kundërshtarit në gjysmëfinalen e Euro 2024:

“Të gjitha skuadrat spanjole kanë pasur gjithmonë këtë aftësi të madhe për të kontrolluar lojën, – ishin fjalët e trajnerit francez në konferencën për shtyp të ditës më parë.

Mesfusha është një nga pikat e tyre më të forta, me Rodri në veçanti. Eshtë skuadra që ka kontrolluar më së miri topin në këtë turne dhe ajo që ka lënë përshtypjen më të mirë te të gjithë”.

Deschamps iu përgjigj me pak acarim atyre që i kërkonin llogari për shumë pak gola të shënuar nga kombëtarja e tij (dy autogola dhe një penallti nga Mbappé në pesë ndeshje të luajtura deri më tani):

“Nëse jeni të mërzitur, shikoni diçka. Kampionati Evropian është një turne i veçantë, shumë i vështirë për të gjithë. Kemi arritur të arrijnë në gjysmëfinale, në një periudhë të ndërlikuar në Francë, dhe kjo ka rëndësi për mua”.

Më pas u fol shumë për gjendjen e Kylian Mbappe dhe zgjedhjen për ta zëvendësuar në kohën shtesë në ndeshjen e katërt kundër Portugalisë: “Ishte minuta e 110-të, ishte e kotë që ai të mbetej në fushë me ndjenja të këqija.

Ne bëmë gjithçka për ta bërë atë të rikuperohet dhe jam i bindur se ai do të jetë në krye që në fillim. Ai do të bëjë gjithçka për të qenë në maksimum në një situatë të re, veshja e një maske të çon në një vizion të ndryshuar, por hematoma është ripërthithur dhe çdo ditë e tij septumi i hundës po tkurret”.

Fokusimi te fëmijët e tmerrshëm të La Roja, Yamal dhe Williams: “Këta dy lojtarë, edhe nëse nuk kanë të njëjtat karakteristika, e çojnë Spanjën që ta ketë këtë cilësi më shumë se skuadrat e mëparshme, ata kanë shumë më shumë vertikalitet.”

Së fundi, lëvdata shkon për Mike Maignan: “Ai është një portier i nivelit më të lartë, ka një prani të shkëlqyer në vijën e portës, por gjithashtu është rehat në ajër dhe në tokë, madje edhe të luash me këmbë nuk shkakton shqetësim. Problemet e tij sigurisht që nuk i zbulojmë sot”.

Rabiot: “Spania është ekipi që luan më mirë”

Në konferencë foli edhe Adrien Rabiot: “Të gjithë jemi dakord që Spanja është skuadra që luan më mirë në këtë turne. Ata kanë posedim të topit, janë të vërtetë me veten e tyre. Ata janë një ekip i kompletuar.

Ata kanë pikat e tyre të forta, por edhe dobësitë e tyre. Ne jemi të sigurt, e dimë se çfarë duhet të bëjmë. Ne jemi aty për t’i shtyrë, ne kemi besim se mund ta thyejnë ngërçin në çdo moment sepse kanë një pajisje shtesë.”

Në mënyrë të pashmangshme u fol edhe për zgjedhjet legjislative në Francë: “Nuk i shikuam rezultatet së bashku, hëngrëm në orën 20.15, pastaj ishim të gjithë në dhomat tona. Sigurisht që na interesonte, sepse është e rëndësishme. Dikush publikoi diçka në rrjetet sociale, por ne nuk folëm për këtë, shumë prej tyre u lehtësuan nga rezultati shumë pozitiv”.

Mesfushori foli më pas për Theo Hernandez: “Ai është një lojtar që flitet më pak në këtë ekip, por që ka një rol të rëndësishëm. Ai është një element themelor. Në Itali nuk ka më nevojë për prezantime, te Milani është zv/kapiten. Ai ia del dhe ne do shkojmë në finale”.