24.09.2023 12:11

Kuriozitete

Pse duhet kafja për njerëzit që vuajnë nga veshkat?

Një raport i ri, tek i cili bazohet mbi kafen konfirmon se konsumi ditor i kafesë përmirëson ndjeshëm shëndetin e veshkave. Pas shumë studimesh të...

Pasojat e paparashikueshme të Teknologjisë. Si mund t’i ndalim?

Ian Turing dhe Gordon Moore nuk mund të kishin parashikuar kurrë, e lëre më të ndryshonin rritjen e mediave sociale, memeve, Wikipedia-s ose sulmeve...

Trendi i ri i bizhuterive do t’ju bëjë të dukeni unike në çdo orë...

Bizhuteritë minimaliste kanë qenë në qendër të vëmendjes për një kohë të gjatë, meqenëse bizhuteritë e mëdha, prej kohësh mbetën paksa në hije. Por...

Çfarë duhet të dini për ekuinoksin e vjeshtës?

Pasi nxehtësia rekord preku pjesën më të madhe të hemisferës veriore këtë verë, ardhja e vjeshtës dhe temperaturat më të ftohta priten nga shumë...

Një pikturë e blerë nga dyqani i sendeve të përdoruara për vetëm 4 $,...

Një pikturë e blerë nga një dyqan artikujsh në New Hampshire për 4 dollarë u shit në ankand për 191,000 dollarë kur doli të...

Indiani: Lindja e fëmijës me 26 gishtërinj, një mrekulli

Mentori spiritual Baba G është nga India dhe udhëton nëpër botë. Ai ishte në Greqi kur në një lidhje të drejtpërdrejtë me “Good morning...

Dinosauri i rrallë pritet të shitet mbi një milion euro

Një skelet pothuajse i kompletuar i dinosaurit do të dalë në ankand në Paris muajin e ardhshëm. Camptosaurus 150 milionë vjeçar i vjetër u...

Burgu më famëkeq i Kubës ku është mbajtur Fidel Castro, tashmë i braktisur pas...

Imazhe ta pazakonta janë publikuar nga një burgjeve më famëkeqe në Kubë, ku më parë janë mbajtur presidentë disidentë, ku trazirat e shumta bënë...

Pse nuk duhet të flini kurrë gjumë në anën tuaj të djathtë?!

Kur shtriheni në shtrat në fund të ditës së gjatë, ndoshta përkuleni nën batanije dhe vendoseni në pozicionin tuaj të preferuar të gjumit pa...

Gjatë mbrëmjes rriten hormonet të cilat ju bëjnë të ndiheni të uritur

Vetëkontrolli është shumë i vështirë kur të kap ajo dëshira gërryese për të ngrënë. Kur uria e pasdarkës të ‘shpon’ stomakun, nuk mund të...