26.02.2024 05:55
Home Shëndet Faqe 2

Shëndet

Ëmbëlsirat apo karbohidratet, cilat janë më të dëmshme për dhëmbët?

Karbohidratet e fermentueshme, si buka e bardhë, makaronat, patatet e skuqura, drithërat dhe krakerat janë më të këqija se ëmbëlsirat kur bëhet fjalë për...

Rriten rastet me skoliozë te fëmijët e moshës 10-17 vjeç

Mungesa e aktivitetit fizik, qëndrimi në celular për një kohë të gjatë, çantat e shkollës dhe faktorë të tjerë kanë bërë që përgjatë viteve...

OBSH raporton rritje të rasteve të fruthit me 79% gjatë vitit të kaluar

Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu sot shqetësimin për përhapjen e shpejtë të fruthit në mbarë botën, me më shumë se 306,000 raste të raportuara...

Ju janë shfaqur rrudhat e para? Ja cila është mënyra më e mirë për...

A e dini që kakao është pije e cila natyrshëm zvogëlon rrudhat? 1. Shtoni më shumë mish peshku në ushqim Për shembull salmoni është ushqim i...

Dita e epilepsisë/ Mjekët: Janë shtuar rastet pas pandemisë së Covid 19

Pas pandemisë së Covid mjekët vënë re shtim të rasteve me epilepsi. Një çregullim i trurit i karakterizuar nga kriza të...

Tha se femrat e këtij Big Brother janë më të fortat, Olta i kundërpërgjigjet...

Ledion Liço u shpreh gjatë spektaklit të së shtunës se femrat e këtij Big Brother janë më të fortat e çdo sezoni më parë....

Pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni? Arsyet lidhen me...

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e përdorura në prodhimin e tyre mund të shkaktojnë të...

10 ushqimet më të dëmshme për zemrën

Mirëqënia e zemrës varet nga një sërë faktorësh dhe ushqimet janë një prej tyre. Ushqimet e duhura e të shëndetshme luajnë një rol thelbësor për...

Zbuloni se si ndikon duhanpirja në shfaqjen e kancerit

Lënia e duhanit zvogëlon rrezikun e kancerit në çdo moshë, sipas studimit të fundit të shkencëtarëve koreano-jugorë. Hulumtimet kanë treguar se shanset për të...

Studim/ Burrat që përdorin Viagra mund të zvogëlojnë rrezikun e Alzheimerit

Burrat që marrin ilaçe për mosfunksionimin erektil, si Viagra, mund të ulin rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit, sugjeron një studim. Në një hulumtim mbi më...