Një tërmet i magnitudës 7.3 ballë është regjistruar pak minuta më parë pranë Kubës, në detin e Karaibeve. Tërmeti me intensitet të madh ka patur epiqendër në det, mes Kubës dhe Xhamaikës, në një thellësi prej 2 kilometrash sipas të dhënave paraprake.

Deri më tani nuk është dhënë ende ala rmi për cun ami. Banorët në veri-perëndim të Xhamaikës dëshmojnë se kanë ndjerë lëkundje tepër të forta të tokës./newsbo mb.al