Pushimet e festave kanë mbaruar. Nëse dëshironi të riktheheni sa më shpejt në formë, ju jeni në vendin e duhur. Në fakt, në këtë artikull do të flasim për një dietë rrufe për të humbur deri në 5 kilogramë peshë në një javë.

Më pas do të sqarojmë se si të ulim barkun dhe të eleminojmë lëngjet e tepërta në vetëm shtatë ditë. Një qëllim që mund të arrihet lehtësisht duke hequr shumë kalori nga dieta, duke ulur karbohidratet dhe duke pasur kujdes që t’i ekuilibroni ato me yndyrna dhe proteina.

Të gjitha këto pa harruar kurrë të pini shumë ujë, miku i dashur i zorrëve tona. Në rast se mjeku juaj nuk ka asgjë për t’u ankuar për ato që po ilustrojmë, shkoni përpara me këtë dietë të shpejtë.

Kujtojmë se ne po flasim për një dietë mjaft kufizuese që, pra, nuk duhet të zgjatet për asnjë arsye përtej shtatë ditëve të parashikuara.

Pa këtë premisë, le të shohim se çfarë të bëjmë për të humbur deri në 5 kg në një javë pas Krishtlindjes dhe më gjerë, falë kësaj diete.

Për mëngjes, pini një filxhan çaj jeshil, kos me pak yndyrë dhe fruta sezonale. Për drekë mund të zgjidhni peshk, të pjekur në skarë, ose në mish të bardhë, si gjoks pule të pjekur në skarë, në të dyja rastet me një pjatë me perime. Për darkë, megjithatë, këshilla është të hani një supë me perime ose bishtajore, siç janë fasulet, qiqrat dhe thjerrëzat, me një fetë bukë integrale.

Në mesin e vakteve të ndryshme, nëse uria fillon të ndihet vetë, zgjidhni fruta të thata, smoothie ose fibra të shoqëruara me çajra bimorë për të prishur barkun. Për të ndryshuar mund të zgjidhni një mëngjes të bërë nga kafe ose çaj pa sheqer me dy biskota dhe një frut.

Për drekë, në vend të kësaj, 60 gram makarona ose oriz kafe me perime të freskëta dhe një sallatë ose supë me bishtajore me perime të pjekura në skarë.

Më në fund për darkë zgjedhja mund të ishte midis një gjoks pule të pjekur në skarë ose peshkut të zier ose midis një veze të zier dhe djathrave me pak yndyrë me 200 gram perime të freskëta dhe një fetë bukë integrale.