Mjalti është një produkt që përfitohet nga bleta. Shija, cilësia dhe aroma e tij ndryshon në varësi të ushqimit që ajo konsumon, pra nektarit të luleve dhe bimëve të tjera. Për të dhe vetitë shëruese është folur shumë. Një praktikë e re dhe mjaft e shëndetshme, është përzierja ujit me mjaltë.

Mënyra e përgatitjes: Vendos një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të vakët dhe përzieje mirë. Mjalti do të shkrihet me ujin, e cila sjell shumë përfitime shëndetësore. Ja cilat janë përfitimet e ujit me mjaltin në një stomak bosh: – Nuk do të keni më probleme me zorrën qorre. – Forcon sistemin imunitar – Pastron traktin e tretjes nga parazitët. Liron trupin nga  toksinat -Ka veti antibakteriale dhe antivirale. – Përmirëson zorrën e trashë dhe shkatërron mikroorganizmat. – Gjithashtu mund të ndihmojë për urinimin e pakontrolluar gjatë natës. Do të ishte më mirë nëse pihet para se të hani, pasi efekti i tij bëhet parandalues. Mund të përdorët dhe para gjumit.