Për njerëzit të shëndetshëm, kapsllëku (i përcaktuar si 3 ditë pa lëvizje të zorrëve për shumicën e njerëzve) mund të jetë një situatë zhgënjyese dhe e pakëndshme, por zakonisht nuk shkaktohet alarmi.

Ndërsa laksativët pa vlera janë gjithmonë një opsion, shumë njerëz preferojnë një ilaç më natyral – ose më mirë akoma, duan të shmangin nevojën për të gjitha.

Nëse jeni duke kërkuar të lehtësoni ose shmangni kapsllëkun pa përdorur medikamente, disa ndërhyrje në dietën tuaj dhe stilin e jetës mund të ju ndihmojnë. Këtu, Kelly Issokson, një dietolog i regjistruar në Qendrën e Sëmundjeve inflamatore të zorrëve Cedars-Sinai, ndan këshilla të ekspertëve për të ndihmuar që gjërat të lëvizin natyrshëm.

Merrni mjaft fibra

Vetëm 3% e amerikanëve hanë mjaft fibra dietike – një lloj karbohidrate që inkurajon tretjen dhe mund të gjendet në perime, fruta, drithëra të plota, arra dhe fara.

Nëse jeni një nga 97% që nuk merrni mjaft fibra, përpiquni ta futni atë në dietën tuaj, duke e bërë përfundimisht atë pjesë të çdo vakti.

Filloni me një mollë ose një portokall çdo 2 ditë dhe zgjidhni bukë me grurë të tërë dhe makarona. Rostiçeri në arra dhe fruta të thata dhe synoni të konsumoni deri në 5-10 gram fibra gjatë mëngjesit, drekës dhe darkës (përmbajtja e fibrave shënohet në etiketat e ushqimit).

Gratë duhet të hanë rreth 25 gramë fibra në ditë, dhe burrat duhet të hane për 30 gram, thotë Issokson.

Pini lëngje

Ndërsa hani më shumë fibra, duhet të pini edhe më shumë ujë.

Mundohuni të pini rreth 2 litra lëngje në ditë. Kërkesat për hidratim ndryshojnë nga personi në person: Ata që kryejnë më shumë aktivitet fizik duhet të pinë edhe më shumë.

Filloni kryesisht në ujë, por Issokson thotë se pirja e lëngjeve të ngrohta në mëngjes mund të ndihmojë “zgjimin” e tretjes tuaj, kështu që është mirë të filloni ditën tuaj me një filxhan kafe ose çaj. Lëngjet gjithashtu mund të stimulojnë zorrët tuaja, kështu që një gotë me lëng rrushi funksionon gjithashtu.

Lëvizjet

Çdo aktivit fizik, madje edhe ushtrim i lehtë siç është ecja, mund t’ju ndihmojë që zorra jote të jetë në lëvizje.

“Zorrë juaj është një muskul dhe duhet të lëvizë,” thotë Issokson.

Mundohuni të merrni të paktën 30 minuta stërvitje të moderuar, të tilla si ecja apo ushtrime të thjeshta.

Ndryshoni një zakon të banjës

Stolet e tualetit që rregullojnë pozicionin e trupit tuaj në banjë mund të jenë një mjet efektiv për t’ju ndihmuar me kapsllëkun e përgjithshëm.

Kur duhet të shkoni në një mjek?

Në shumicën e rasteve, kapsllëku është i pakëndshëm, por jo edhe një shqetësim serioz mjekësor.

Por ndonjëherë mund të jetë një simptomë e një çështje më të madhe shëndetësore, kështu që duhet të shihni një gastroenterolog nëse pësoni ndryshime të qëndrueshme në zakonet tuaja të zorrëve.