Ish-ministri irakian i Komunikimit, Mohamed Tawfiq Allawi është përzgjedhur për formimin e qeverisë së re të vendit, njoftoi agjencia zyrtare irakiane e lajmeve, INA.Në një mesazh video të postuar në Twitter, Allawi tha se presidenti irakian Barham Salih e kishte ngarkuar atë me formimin e një qeverie të re irakiane.

Ai u zotua të luftojë korrupsionin dhe të caktojë një datë për zgjedhje të reja.Ai gjithashtu premtoi se do t’i mbronte protestuesit dhe do t’i konsideronte përgjegjës vrasësit e demonstruesve.