Kushtet shëndetësore të kryeopozitarit rus Alexei Navalny po përmirësohen. Disidenti i konsideruar i helmuar gjatë një fluturimi nga Siberia për në Moskë, tani mund të ngrihet nga shtrati i spitalit gjerman ku ndodhet për tu kuruar. Kjo u raportua sot nga mjetët e spitalit Charité në Berlin, ku u shtrua që nga 22 gushti i dyshuar i helmuar me Novichok. Suedia dhe Franca konfirmojnë helmimin nga Novichock. Ndërkohë, qeveria e Berlinit ka deklaruar se laboratorët francezë dhe suedezë kanë konfirmuar se disidenti rus Alexei Navalny u helmua nga një agjent kimik i grupit Novichok. Macron: Përpjekje për vrasje Presidenti francez, Emmanuel Macron, denoncoi sot një për atentat ndaj kundërshtarit të Kremlinit. Ai I kërkoi autoriteteve ruse që të hidhet dritë e plotë dhe me shpejtësi mbi atentatin, duke e quajtur atë helmim. Lavrov anulon vizitën në Berlin. Ministri i Jashtëm rus Serghei Lavrov anuloi vizitën e nesërme në Berlin. Kjo u njoftua nga ministria, cituar nga TASS. Partnerët perëndimorë të Rusisë, në rastin e Alexei Navalny, kanë tejkaluar të gjitha kufijtë e mirësjelljes dhe arsyes së shëndoshë, deklaroi Lavrov.