Partia Socialiste e Shqipërisë ka siguruar mandatin e saj të tretë radhazi në zgjedhjet parlamentare, duke fituar gati një në dy vota dhe vende të mjaftueshme në parlament për të qeverisur e vetme, thanë autoritetet zgjedhore të martën, sipas agjencisë amerikane të lajmeve “Associated Press” (AP).

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se me 98% të fletëve të votimit nga votimi i së dielës të numëruara, socialistët e Kryeministrit Edi Rama kishin fituar 49% të votave dhe 74 nga 140 vendet e parlamentit.

Këto janë aq vende sa fituan në zgjedhjet e mëparshme.

Partia Demokratike kryesore e qendrës së djathtë kryesore e opozitës mori 39% të votave dhe 59 vende.

Pjesa më e madhe e fjalimit të Ramës iu drejtua Demokratëve të opozitës, të cilëve ai u kërkoi të bashkohen me “mega-projektin kombëtar”.

Kjo është hera e parë që votuesit shqiptarë zgjodhën kandidatë individualë, përveç partive politike.

Votimi u zhvillua relativisht pa probleme.

Vëzhguesit ndërkombëtarë përshëndetën teknologjinë e votimit elektronik.

Bashkimi Europian nxiti partitë politike shqiptare të sigurojnë një proces demokratik të numërimit.

“Ne presim që parlamenti dhe qeveria e re shqiptare të vazhdojë ndjekjen e axhendës së reformave të vendit me vendosmëri, veçanërisht për shtetin e së drejtës”, thanë në një deklaratë kreu i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, shpreson të nisë negociatat e anëtarësimit të plotë me BE-në më vonë këtë vit.