Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi se 13 vende kanë pranuar deri tani të strehojnë, të paktën përkohësisht, refugjatë afganë të evakuuar.

Blinken tha se afganët që mund të përfitojnë nga statusi i refugjatët nuk kanë kaluar ende procesin e kontrollit për t’u vendosur në SHBA dhe do të strehohen përkohësisht në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni të Veriut, Kanada, Kolumbi, Kosta Rika, Kili, Meksikë, Poloni, Katar, Ruandë, Ukrainë dhe Ugandë.

Ai shtoi se të paktën 12 vende si Gjermania, Italia, Danimarka, Kazakistani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Britania, Kuvajti, Katari, Taxhikistani, Bahreini, Turqia, dhe Uzbekistani, kanë pranuar të veprojnë si rrugë tranziti për të evakuuarit.

Sipas NATO-s më shumë se 18,000 vetë janë evakuuar që kur militantët talebanë morën kryeqytetin e vendit, Kabulin.