Kryeministri britanik Boris Johnson tha të shtunën se Mbretëresha Elizabeth II ishte “në formë shumë të mirë” gjatë bisedës së tyre javore në fillim të kësaj jave.

Komenti i tij vjen një ditë pasi Buckingham Palace tha se 95-vjeçara i është thënë të pushojë nga mjekët për dy javë të tjera.

“Unë fola me Madhërinë e Saj si çdo javë si pjesë e punës sime dhe ajo ishte në formë shumë të mirë”, tha Johnson për ITV News në margjinat e samitit të Grupit 20 në Romë.

Si kryeministër, Johnson ka një takim javor me mbretëreshën. Më i fundit u zhvillua virtualisht të mërkurën.

“Asaj i është thënë nga mjekët e saj se ajo duhet të pushojë dhe unë mendoj se ne duhet ta respektojmë këtë dhe ta kuptojmë këtë dhe të gjithë i urojmë asaj më të mirën”, tha Johnson.

Javën e kaluar, mbretëresha iu nënshtrua testeve mjekësore dhe kaloi një natë në Spitalin e Mbretit Eduard VII të Londrës, qëndrimi i saj i parë i tillë në tetë vjet.

Gjatë periudhës së saj të pushimit, ajo do të humbasë pjesëmarrjen në samitin e OKB-së për klimën në Glasgow, Skoci, i cili fillon të dielën. Megjithatë, ajo ka regjistruar një mesazh që do t’ua përcjellë të pranishmëve.