POCO X3 Pro doli të ishte marrëveshja e vërtetë e të Premtes së Zezë, në disa vende evropiane si Gjermania,Italia, Holanda dhe Mbretëria e Bashkuar, Spanja dhe Franca.Smartphone i POCO ishte më i shituri ndonjëherë në Amazon dhe për të festuar suksesin ishte Lu Weibing, presidenti i Xiaomi, me një postim në Weibo.

Oferta e shijshme nuk i ka shpëtuar syve të përdoruesve që e kanë përfituar. Në Amazon Itali, për shembull, POCO X3 Pro u shit për vetëm 179 euro në vend të 249 euro në variantin 6 / 128 GB, ndërsa vetëm 199 euro në variantin 8 / 256 GB në vend të 299 euro. Një çmim tepër i lirë dhe i përshtatshëm kur krahasohet me fletën e të dhënave teknike që ofron smartphone. Të mos harrojmë se POCO X3 Pro tashmë konsiderohej blerja më e mirë me çmimin e lançimit, shumë përpara të Premtes së Zezë.

POCO, nën markën Xiaomi, është gjithashtu gjithnjë e më i pranishëm në tregjet evropiane, siç konfirmohet nga suksesi i X3 Pro dhe vëllait të tij më të madh POCO F3. Pse ndodhi kjo? Motivimi është shumë i thjeshtë, POCO X3 Pro është i pajisur me një ekran LCD 6.67 inç me rezolucion FHD + dhe një shpejtësi rifreskimi 120 Hz. Nën trup kemi një harduer shumë të fuqishëm falë Snapdragon 860 SoC të nivelit të lartë, të mbështetur nga një memorie 6 / 8 GB RAM dhe 128 / 256 GB memorie të brendshme, e zgjerueshme përmes microSD.

Sektori fotografik përbëhet nga një kamerë katërkëndëshe e konfiguruar si më poshtë:

– kryesore 48 MP f / 1,79
– 8 megapikselë shumë e gjerë f / 1,79
– Makro 2MP f / 1.79
– Thellësia nga 2 MP f / 2.4

Kamera selfie është 20MP f / 2.2. Pajisja shpërndahet me Android 11 në bord dhe në anën e lidhjes ka pothuajse gjithçka: Wi-Fi ac, NFC, fole audio, Dual SIM, Bluetooth 5.0 dhe mbështetje për rrjetet 4G. Bateria ka një kapacitet prej 5160 mAh dhe mbështet karikimin e shpejtë 33 W. Smartphone është ende në dispozicion në Amazon me një çmim të pabesueshëm, vetëm 239 euro.