Është e diel pasdite në Ukrainë. Këtu janë zhvillimet më të fundit rreth konfliktit të sotëm:
Një shkollë arti që përdoret si strehë në qytetin e rrethuar të Mariupolit është bombarduar nga forcat ruse, sipas këshillit të qytetit të Mariupolit në një deklaratë në kanalin e tij Telegram. Rreth 400 njerëz ishin strehuar në ndërtesën, e cila u shkatërrua nga sulmi, tha këshilli. Informacioni për viktimat është ende i paqartë, por njerëzit mbeten të bllokuar nën rrënoja.

Zyrtarët ukrainas thonë se një tjetër komandant rus ka vdekur gjatë luftimeve, që sipas tyre do të ishte gjenerali i pestë rus që vritet që nga pushtimi më 24 shkurt. dhe anëtarët e njësisë së tij u vranë nga forcat ukrainase pranë Mariupolit javën e kaluar, sipas një postimi në Telegram të shpërndarë nga Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës. CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet e Ukrainës.

Ushtria ruse pretendoi të dielën se kishte nisur një seri sulmesh ndaj objektivave ushtarakë në Ukrainë duke përdorur raketa supersonike dhe lundruese të shtunën mbrëma dhe të dielën në mëngjes. Zyrtarët amerikanë kanë konfirmuar gjithashtu për CNN se Rusia lëshoi ​​raketa supersonike kundër Ukrainës javën e kaluar, përdorimi i parë i njohur i raketave të tilla në luftime.

Ushtria britanike tha se forcat ruse ende nuk kanë arritur të marrin kontrollin mbi hapësirën ajrore të Ukrainës. Një vlerësim i inteligjencës i ofruar nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia ka dështuar të fitojë epërsi ajrore dhe është kryesisht e varur nga armët e ndalimit, “të nisura nga siguria relative e hapësirës ajrore ruse për të goditur objektivat brenda Ukrainës”.

Kryeministri i Australisë Scott Morrison njoftoi ndihmë shtesë ushtarake dhe humanitare për Ukrainën, duke vendosur gjithashtu një ndalim të menjëhershëm për eksportet e aluminit dhe mineralit të aluminit në Rusi. Paketa e çon ndihmën totale ushtarake të Australisë deri më tani në 91 milionë dollarë Australianë (66.3 milionë dollarë), thuhet në deklaratë.

Qytetarët e qytetit të shkatërruar të Mariupolit po çohen në territorin rus kundër vullnetit të tyre nga forcat ruse, sipas këshillit të qytetit të Mariupolit. Banorët e kapur u dërguan në kampe ku forcat ruse kontrolluan telefonat dhe dokumentet e tyre, tha këshilli. Më pas ata u ridrejtuan në qytetet e largëta ruse. Mariupol është pothuajse nën bombardime të vazhdueshme, sipas një majori në ushtrinë ukrainase, dhe banorët po racionin ushqimor dhe ujë ndërsa trupat mbeten në rrugë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ajo që forcat ruse i kanë bërë Mariupolit është një “akt terrori që do të mbahet mend për shekuj”.