Ish-kancelari i Thesarit, Rishi Sunak dhe ish-kryeministri britanik Boris Johnson kanë siguruar mbështetjen e deputetëve konservatorë për t’u futur në garë për kreun e partisë, që më pas do të bëhet kryeministri i ri të Britanisë së Madhe.

Ende nuk ka deklaruar zyrtarisht se do të kandidojë apo jo, Rishi Sunak është i preferuari i ‘bastexhinjve’ për t’u bërë lideri dhe kryeministri i ardhshëm i Britanisë. Siç mund ta shihni në grafik shanset e Johnson janë rritur ndjeshëm që kur Liz Truss dha dorëheqjen më 20 tetor, por e njëjta gjë është kryesisht e vërtetë për Sunak dhe ai tani është i rrezikshëm, që do të thotë se gjykohet se ka më shumë gjasa të bëhet kryeministër sesa të dështojë në ofertën e tij.