Dokumentari i Princ Harry dhe Meghan Markle në Netflix ka arritur pikën kulminante, pasi ata filluan të ‘sulmojnë’ Familjen Mbretërore dhe pretendojnë se William, Kate dhe Charles ishin xhelozë për popullaritetin e tyre dhe i urrenin ata ‘ duke i vjedhur qendër të vëmendjes’.

Çifti tha se ata ishin ‘më të mirë’ në detyrat mbretërore se të tjerët dhe për këtë arsye familja mbretërore nuk e trajtoi siç duhet partneren e Harryt pasi u martuan në vitin 2018.

Sot, tre episodet e fundit të serialit dokumentar do të zemërojnë veçanërisht Ëilliam, i cili u akuzua se e la vëllain e tij më të vogël ‘të tmerruar’ pasi dyshohet se i kishte bërtitur para Mbretëreshës dhe Charles gjatë bisedimeve përfundimtare të Megxit në Sandringham në 2020.

Duka i Sussex bëri gjithashtu më shumë krahasime midis gruas së tij dhe nënës së tij, duke pretenduar se Princesha Diana u detyrua të largohej për të njëjtën arsye.

Episodi 4 tha se turneu i tyre i parë në Australi në tetor 2018, ku u zbulua shtatzënia e Meghan, shkoi aq mirë sa ‘pallati u kërcënua tepër nga kjo’.

Harry tha: ‘Çështja është se kur dikush që po martohet duhet të jetë një akt mbështetës, atëherë po vjedh vëmendjen ose po e bën punën më mirë se personi që ka lindur për ta bërë këtë. Kjo i mërzit njerëzit. Ajo ndryshon ekuilibrin’.

Tre pjesët e fundit të dokumentarëve të Dukës dhe Dukeshës së Sussex -it kanë shfaqur deri më tani disa pjesë nga dasma e tyre në Kështjellën Windsor 2018, vendimin për të lënë detyrat mbretërore dhe për të emigruar dhe jetën e tyre të re në mega-rezidencën e tyre Montecito prej 11 milionë paundësh.