Qyteti sicilian i Sambuca di Sicilia me sa duket është bërë si një “Amerikë e Vogël” italiane pasi tërhoqi titujt kur filloi të shiste banesa për pak më shumë se një dollar në vitin 2019.

Megjithatë, një grup italianësh me origjinë nga fshati i braktisur i San Severino di Centola, që ndodhet në provincën e Salernos, Kampania, vendosën të shkojnë një hap më tej duke blerë një fshat të tërë.
Në vitin 2008, Silverio D’Angelo bashkoi forcat me tetë të tjerë, të cilët jetojnë në të gjithë Italinë, për të blerë të gjitha shtëpitë e lënë pas dore në lagjen mesjetare të fshatit, i cili ka qenë pothuajse i braktisur që nga largimi i banorëve të fundit në vitet 1970.

Ata e morën fshatin pas shqetësimeve se do të binte pre e investitorëve të paskrupullt që mund të kishin dashur të ndryshonin rrënjësisht strukturën e tij.
Rreth 350 apo më shumë njerëz jetojnë në seksionin më të ri të San Severino di Centola, i cili është rreth 15 minuta në këmbë larg zonës së braktisur.
D’Angelo shpjegon se ata blenë rreth 60 banesa të vjetra prej guri 15 vjet më parë. Ata nuk kanë plane madhështore për ta kthyer fshatin, i cili është i rrethuar nga kodra, pyje dhe përrenj të pacenuar, në një vendpushim luksoz apo vend pushimi me rezidenca, por thjesht duan të ndihmojnë në ruajtjen e bukurisë origjinale të fshatit duke i dhënë jetë të re.
Ndërsa ai nuk dëshiron të zbulojë se sa ka paguar grupi për fshatin e fantazmave, D’Angelo e përshkruan atë si një “mision ambicioz shpëtimi”.
San Severino di Centola është një nga afërsisht 6,000 fshatrat e braktisura fantazëm të shpërndara rreth Italisë që janë lënë të shkretë për shkak të fatkeqësive natyrore ose migrimit.
Të vendosura shpesh në vende mahnitëse të bukura, italianët i quajnë “bukuroshet e fjetura”, pasi shumë mendojnë se thjesht presin të “zgjohen” ose të ringjallen nga shpëtimtarët e vendosur, qofshin ata investitorë, ose në rastin e San Severino di Centola, vendas me një lidhje nostalgjike familjare.
Fshati mesjetar përbëhet nga shtresa të ndryshme historike të pjesëve të arkitekturës në kolaps që datojnë që nga Longobardët, që besohet të jenë ndër kolonët e parë dhe normanët.
Dikur një vendbanim mbrojtës i ndërtuar për të kontrolluar të gjithë bregdetin, tani është një destinacion ideal udhëtimi ditor për pushuesit që qëndrojnë në bregun e zhurmshëm të Cilentos dhe gjallërohet gjatë fundjavave dhe gjatë verës.