Analisti Berat Buzhala ka reaguar lidhur me draft statutin e kryeministrit Edi Rama për Asociacionin, draft që siç bëri me dije kreu i ekzekutivit shqiptar i është dorëzuar Gjermanisë, Francës dhe SHBA.

Buzhala mbështet propozimin e kryeministrit teksa thekson se: Edi Rama draft statutin per asociacionin nuk ia ka dergu Rusise e Kines, po ia ka dergu Gjermanise, Frances e Amerikes. Te tri keto shtete e kane pranu, e kane mbeshtete dhe e kane rrite pavaresine e shtetit tone.

Ai vijon më tej kur thotë se: Keta qe e kundershtojne Ramen ne kete rast, jane kurrgjo ma shume e as ma pak – sic ka thane Escobari – pervecse ne agjende te Rusise per me e destabilizu Ballkanin.

Postimi i plotë:

Edi Rama draft statutin per asociacionin nuk ia ka dergu Rusise e Kines, po ia ka dergu Gjermanise, Frances e Amerikes.
Te tri keto shtete e kane pranu, e kane mbeshtete dhe e kane rrite pavaresine e shtetit tone.
Keta qe e kundershtojne Ramen ne kete rast, jane kurrgjo ma shume e as ma pak – sic ka thane Escobari – pervecse ne agjende te Rusise per me e destabilizu Ballkanin.
Deri ne diten e zgjedhjeve ne Tirane jam kane kunder Edi Rames. Ne momentit qe do te del qofte edhe vetem nje alternative serioze politike opozitare ne Shqiperi, prape do te mbeshtes ate.
Boll mo me Lista te Zeza. Boll mo me Agjenda te RUSISE.