Votuesit e UEFA-s kanë zgjedhur formacionin më të mirë të javës së parë në Ligën e Kampionëve. Gjatë të martës dhe mërkurën u zhvilluan ndeshjet e para të grupeve e Champions, ku pati disa surpriza.

Më së shumti vend në formacionin e javës në Ligën e Kampionëve zunë lojtarët e RB Salzburg, të cilët mposhtën në Portugali 0-2 Benficën. Strahinja Pavlovic, Aleksa Terzic dhe Roko Simic janë lojtarët e Salzburgut, ndërsa klubet e tjera të përfshira patën nga një përfaqësues.

Formacioni i javës: Provedel; Hakimi, Pavlovic, Terzic; Tete, Mendez, Casemiro, Odegaard, Galeno; Simic, Joao Felix