Një Barcelonë që nuk është parë në gati 20 vite. Me një vrull para përfundimit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, Barcelona fitoi fazën eliminatore me fitoren 2-1 ndaj Portos, por skuadra e drejtuar nga trajneri Xavi Hernandez befasoi shumë tifozë të klubit të famshëm katalanas.

Xavi nga minuta e parë futi në fushë kundër Portos skuadrën e mëposhtme: Pena – Kounde, Araújo, Martinez, Cancelo – De Jong, Gündoğan, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Joao Felix.

Me pak fjalë, nuk kishte asnjë katalanas në ekip apo një lojtar të lindur në shkollën e futbollit La Masia të Barcelonës. Ndodhi diçka që ishte praktikisht e paimagjinueshme deri dje. Hera e fundit që Barça luajti pa lojtarë katalanas në formacionin startues ishte më 23 prill 2002, kur Blaugranasit filluan ndeshjen kundër Real Madridit në formacionin e mëposhtëm: Bonano – Reiziger, Abelardo, Frank de Boer, Motta – Rochemback, Coco, Luis Enrique – Overmars , Kluivert, Saviola.

Sa i përket mungesës së lojtarëve nga shkolla e famshme La Masia, deri dje kishte ndodhur dy herë që nga viti 2002 – herën e parë më 6 prill të atij viti kur një skuadër e ngjashme me atë kundër Realit luajti kundër Athletic Bilbaos, me shtimin që ishin Christanval dhe Rivalda në vend të De Boer dhe Kluivert, dhe herën e dytë më 17 prill 2018 kur Barcelona luajti kundër Celta dhe filloi me këtë formacion: Ter Stegen – Semedo, Yerry Mina, Vermaelen, Digne – Gomes, Paulinho, Coutinho, Denis Suarez. – Alcácer dhe Dembele.