Pavarësisht se ndeshja e Spanjës kundër Brazilit në ‘Santiago Bernabéu’ nuk ishte gjë tjetër veçse miqësore, tensioni ishte i dukshëm në fushë dhe pati shumë polemika për dy penalltitë e dhëna për skuadrën e Luis de la Fuente, të cilat përfunduan me dy gola, për të cilët brazilianët protestuan shumë.

Presidenti i Federatës Braziliane të Futbollit, Ednaldo Rodrigues, shkoi shumë më tej në fund të ndeshjes dhe deklaroi se skuadra braziliane nuk do të luajë më pa VAR… as në miqësore.

“CBF do të informojë FIFA-n se jo vetëm ndeshjet zyrtare të skuadrës braziliane, por edhe miqësoret, janë të detyruara të përdorin VAR. Futbolli është shumë i avancuar në Evropë dhe ka lënë shumë për të dëshiruar në një ndeshje të rëndësishme”,- denoncoi ai pas duelit.

Ednaldo Rodrigues e përqendron kritikën e tij tek UEFA, e cila beson se duhet të kishte zbatuar teknologjinë në ndeshjen e kësaj të marte: “Do të ishte në dorën e konfederatës këtu, UEFA, të ishte më kërkuese. CBF përdor VAR në seri A, B, C, D, në kategorinë e femrave, tek të rinjtë, është vendi që përdor më shumë VAR në botë”.

Presidenti i CBF nuk ishte i vetmi që u ankua për lojën pa VAR në ekspeditën braziliane. Edhe Savinho, një lojtar i Gironas, nuk e kuptoi pse u mor ai vendim: “Është shumë e çuditshme, shumë e çuditshme. Nuk mendoj se kam luajtur ndonjëherë pa VAR. Penallti? Nuk mund të flas për këtë.”

Edhe shoku i tij i skuadrës Andreas Pereira ishte kritik në këtë drejtim: “Dy penalltitë, nëse do të kishte VAR, nuk do të jepeshin. Në këto lojëra duhet të keni VAR. Gjyqtarët tashmë janë mësuar, kështu ishte e vështirë edhe për arbitrin”.