Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ka dhënë përditësimin e tij të fundit mbi bisedimet e armëpushimit midis Izraelit dhe Hamasit.

Blinken tha se i takon Hamasit që të binte dakord për një armëpushim që lejonte më shumë ndihmë humanitare në Gaza, si dhe bisedime për një “zgjidhje të qëndrueshme” të konfliktit.

“Topi është në fushën e tyre. Ne po punojmë intensivisht për të dhe do të shohim se çfarë bëjnë ata,” tha Blinken përpara një takimi me ministrin e jashtëm turk Hakan Fidan.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara mbeten “të fokusuara intensivisht” në sigurimin e një armëpushimi në Lindjen e Mesme.

Blinken komentoi gjithashtu marrjen e ndihmave në Gaza, duke thënë se duhet të punohet më shumë për hapjen e vendkalimeve tokësore. Ndihma gjithashtu duhet të shpërndahet në mënyrë më efektive, theksoi ai.