Presidenti rus, Vladimir Putin paralajmëroi sot Perëndimin se Rusia ishte teknikisht gati për luftë bërthamore dhe nëse SHBA dërgonte trupa në Ukrainë, kjo do të konsiderohej si një përshkallëzim i luftës. Teksa foli vetëm disa ditë para zgjedhjeve të 15-17 marsit, Putin tha se skenari i luftës bërthamore nuk po përshpejtohet dhe se ai nuk e sheh nevojën për përdorimin e armëve të tilla në Ukrainë.

“Nga pikëpamja ushtarako-teknike, ne sigurisht jemi gati,” tha Putin, për televizionin Rossiya-1 dhe agjencinë e lajmeve RIA në përgjigje të një pyetjeje nëse vendi ishte vërtet gati për një luftë bërthamore.

Putin tha se SHBA-të e kuptojnë se nëse vendosin trupa amerikane në territorin rus, ose në Ukrainë, Rusia do ta trajtonte këtë veprim si një ndërhyrje.

“(Në Shtetet e Bashkuara) ka mjaft specialistë në fushën e marrëdhënieve ruso-amerikane dhe në fushën e kufizimit strategjik. Prandaj, nuk mendoj se këtu gjithçka po nxiton drejt saj (konfrontimi bërthamor), por ne jemi gati për këtë,” tha Putin.

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar krizën më të thellë në marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962 dhe Putini ka paralajmëruar disa herë se Perëndimi rrezikon të provokojë një luftë bërthamore nëse dërgon trupa për të luftuar në Ukrainë. Nga ana tjetër, udhëheqësit perëndimorë kanë premtuar të mposhtin Rusinë në Ukrainë, por pas dy vitesh lufte, forcat ruse kontrollojnë pak më pak se një të pestën e territorit ukrainas.