Lufta psikologjike ka shpërthyer sërish në paralelen e 38-të. Ushtria e Koresë së Jugut ka nisur operacionin “Jehona e Lirisë”, të zhvilluar me altoparlantë të mëdhenj që nisin propagandën drejt veriut. Transmetimet me volum të plotë mburren me epërsinë ekonomike dhe kulturore të Jugut, përmbajnë mesazhe për prapambetjen dhe izolimin e Koresë së Veriut, lajme ndërkombëtare të padëshiruara për regjimin e Phenianit. “Ky është informacion i dritës dhe shpresës për qytetarët e Koresë së Veriut dhe një përgjigje ndaj veprimeve të neveritshme” të urdhëruara nga Kim Jong-un, thotë Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Seulit.

Referenca është për balonat plot me mbeturina që propaganda e Koresë së Veriut filloi të lëshonte përtej kufirit në fund të majit. Në jug, një mijë thasë plot me materiale deponie ranë shi, nga bateritë e harxhuara deri te bishtat e cigareve, shishet plastike, mbeturinat, thembra këpucësh të vjetra në shenjë përbuzjeje dhe madje edhe jashtëqitje. Në fillim të këtij bombardimi të çuditshëm, natën e 28 majit, mbrojtja civile e Seulit dha alarmin për qytetarët: “Në territorin tonë po bien objekte të dyshimta, ruani, mos iu afroni, mos i prekni. .” Ekipet e skuadrave të bombave dhe teknikët e riparimit kimik dhe bakteriologjik u dërguan për të rikuperuar balonat që erdhën nga veriu, nga frika se çanta përmbante lëndë shpërthyese ose të kontaminuar. Pastruesit me kostume hermetike kanë konstatuar se bëhet fjalë vetëm për mbeturina, por alarmi ka mbetur në fuqi.
Pas 700 balonave të para, veriorët ndaluan për disa ditë. Më pas nga Jugu dy grupe refugjatësh koreano-veriorë dërguan rreth njëzet balona me 400 mijë fletëpalosje përtej kufirit dhe Pheniani reagoi me një valë të re mbeturinash. Këtë fundjavë 400 çanta të tjera zbarkuan në territorin e Koresë së Jugut, duke e çuar totalin në 1000.
Kështu filloi hakmarrja ushtarake e urdhëruar nga Seuli, me bateritë e altoparlantëve “Echo of Freedom” të vendosura në shpatin jugor të paraleles së 38-të.

Transmetimet, sipas ushtrisë së Koresë së Jugut, kanë një fuqi që i bën mesazhet të dëgjueshme deri në 10 kilometra brenda territorit verior gjatë ditës dhe deri në 24 kilometra në heshtjen e natës.
Strategjia e altoparlantëve është një mbetje e Luftës së Ftohtë: për dekada, pas Luftës së Koresë (1950-1953) e ndërprerë nga një armëpushim, të dy grupet propagandistike kishin sfiduar njëri-tjetrin me fyerje të bërtitura nga amplifikatorët e tyre të mëdhenj në të dy anët e zonës së demilitarizuar. . Në kulmin e operacionit, koreano-jugorët kishin 10 bateri të altoparlantëve fiks dhe 40 celularë dhe kishin rafinuar transmetimet e tyre duke transmetuar edhe këngë nga muzika e tyre e famshme K-pop, dëgjimi i të cilave u ndalohet qytetarëve koreano-veriorë nga censuruesit e regjimit.
Seuli kishte fikur dhe hequr altoparlantët në prill 2018, kur Kim Jong-un ishte në muajin e mjaltit me presidentin e atëhershëm të Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe dy Koretë i kishin premtuar njëra-tjetrës një epokë të re detente. Por lëvizjet e fundit të Veriut kanë shkatërruar mbetjet e asaj faze të dialogut.
Që nga fillimi i vitit, Kim ka përsëritur se Jugu është “një armik për t’u shkatërruar”, duke kryesuar ushtrimet e vazhdueshme ushtarake me raketa, topa dhe tanke. Pak ditë më parë, Marshalli hodhi 18 raketa me rreze të shkurtër veprimi në të njëjtën kohë, për të provuar edhe një herë aftësinë e tij për të urdhëruar një sulm në çdo moment.
Në këtë klimë të nxehtë, altoparlantët me lajme dhe muzikë mund të duken si një lojë e padëmshme. Por Pheniani ka frikë se forcat e tij të vijës së parë do ta lejojnë veten të demoralizohen nga transmetimet e armikut. Në të kaluarën, për të heshtur kundërshtarët e tyre, veriorët hapën zjarr me topa që synonin grupet e altoparlantëve, të cilët mesatarisht janë gjashtë me tre metra të gjerë. Hera e fundit ishte në vitin 2015 dhe një duel artilerie shpërtheu për disa orë.