16.04.2024 07:07

Kuriozitete

Një recetë e lashtë Birre me kore buke nga Mesopotamia, që i ka mbijetuar...

Një recetë e lashtë për birrën nga Mesopotamia i ka mbijetuar mijëvjeçarëve për të gjetur një jetë të re si një pije moderne, me...

Pas 25 vitesh në treg, kompania e makinave Smart jep lajmin e hidhur për...

Segmenti më i vogël i tregut të makinave mbeti pa Smart. Dalje në treg e tij shënoi një histori interesante në epokën e mikro...

Që nga çrregullimet me gjumin deri tek ilaçet: 6 arsyet pse mund të ndiheni...

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose keni pasur shumë lodhje...

Si u bënë gomari dhe elefanti simbole të demokratëve dhe republikanëve?

Dy partitë kryesore në Shtetet e Bashkuara kanë dy kafshë të ndryshme si simbole të tyre. Gomari është simbol i Partisë Demokrate, ndërsa elefanti është...

Tri inxhiniere të shquara në histori dhe krijimet e tyre

Këto inxhiniere ishin pioniere të kohës së tyre; për fat të mirë, kontributet e tyre shkencore nuk kanë humbur në histori. Fjala "inxhinier" është në...

A ndihemi më të lumtur në kohë me diell? Ekspertët surprizojnë me përgjigjen e...

“Jam mirë apo thjesht është kohë me diell?” Kjo frazë po qarkullon shumë në TikTok dhe studuesit janë të vendosur të tregojnë nëse ka...

Zbulohen vepra antike në rrënojat e Pompeit, arkeologët gjejnë afresket e rralla të figurave...

Disa vepra të mrekullueshme arti janë zbuluar në rrënojat e Pompeit, qytetin e lashtë romak që u gropos në hirin e vullkanit të Malit...

Mësoni si të kurseni paratë, ja rregullat që ndjekin njerëzit e pasur

Paraja na ndihmon ta bëjmë jetën e ëndrrave, nëse veç jemi duke fituar mjaftueshëm dhe duke mos shpenzuar shumë në mënyrë ekstravagante. Përderisa shumica e...

52-vjeçari iranian gjen në koshin e mbeturinave ar dhe 35 mijë euro, ia kthen...

Një burrë iranian, i cili po kërkonte ushqim në një kosh mbeturinash, por fati deshi që të gjente një qese me ar dhe dollarë. Menjëherë,...

Enigma gjenetike e migrimit njerëzor: A po zgjidhet më në fund?

Të gjitha grupet moderne njerëzore joafrikane e kanë origjinën nga paraardhësit që migruan nga Afrika mbi 60,000 vjet më parë. Sa kohë u desh...