Izraeli nuk e filloi luftën që tani po zhvillohet midis tij dhe Hamasit. Lëvizja islamike filloi lëshimin e raketave pa dallim në qytetet izraelite një javë më parë, duke përdorur si pretekst disa ditë trazirash në Jerusalem. Bombardimet e mëpasshme të Izraelit mbi shënjestra në Rripin e Gazës, të cilat synojnë vrasjen e komandantëve të Hamasit dhe Xhihadit Islamik, eliminimin e raketahedhësve dhe shkatërrimin e rrjetit të tuneleve të përdorur nga grupet militante, nuk është moralisht ose ligjërisht i krahasueshëm me lëshimet e raketave që janë krime lufte.

Ndërsa fushata vazhdon, megjithatë, Izraeli po shtyn kufijtë e shënjestrimit të ligjshëm ushtarak, në kurriz të civilëve palestinezë dhe mediave ndërkombëtare. Gjatë fundjavës, një sulm ajror në një tunel bëri që ndërtesat fqinje të apartamenteve të shembeshin; 42 njerëz, përfshirë 10 fëmijë, u vranë. Një ditë më parë një tjetër sulm shkatërroi një ndërtesë 12-katëshe që strehonte zyrat e Associated Press, Al Jazeera dhe organizatave të tjera të lajmeve. Ndërtesa u evakuua paraprakisht pas paralajmërimeve izraelite dhe zyrtarët izraelitë thanë se ajo strehonte një zyrë të inteligjencës dhe kërkimit të Hamasit. Por rezultati kryesor i sulmit, i synuar ose jo, ishte ndërprerja e punës së dy prej mediave më të spikatura dhe me burimet më të mira që mbulonin konfliktin. AP bëri me të drejtë thirrje për një hetim të pavarur, transmeton lexo.com.al.

Nga dita e henë, numri i të vdekurve palestinezë kishte arritur në 200, duke përfshirë të paktën 58 fëmijë, disa prej të cilëve mund të jenë vrarë nga më shumë se 400 raketat e hedhura ndaj Izraelit por që ranë në vetë Gaza-n. Dhjetë banorë izraelitë kanë vdekur, duke përfshirë njerëz të moshuar dhe me aftësi të kufizuara dhe një fëmijë 5-vjeçar; po të mos ishte për efektshmërinë e baterive izraelite anti-raketa, qindra do të ishin vrarë.

Ndërkohë, dëmi kolateral politik dhe diplomatik i Izraelit po rritet vazhdimisht. Demonstratat kundër trajtimit të tij ndaj palestinezëve u zhvilluan në qytete të shumta perëndimore gjatë fundjavës, dhe madje disa anëtarë pro-Izraelit të Kongresit shprehën shqetësimin për vazhdimin e fushatës së bombardimeve. Të hënën, Sekretari i Shtetit Antony Blinken u ankua për “qindra njerëz të vrarë ose të plagosur, duke përfshirë fëmijë të tërhequr nga rrënojat”, dhe shtoi se “ne jemi gjithashtu të alarmuar nga mënyra se si gazetarët dhe personeli mjekësor janë vënë në rrezik”, transmeton lexo.com.al.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të dielën se veprimi ushtarak izraelit do të vazhdojë për “disa kohë” në mënyrë që “të degradojë aftësitë terroriste të Hamasit dhe të degradojë vullnetin e tyre për ta bërë këtë përsëri.” Udhëheqësi veteran do të përfitojë nga një konflikt i zgjatur: Ai ishte në prag të përjashtimit nga detyra kur konflikti filloi, përmes një aleance që u bashkuan partitë e krahut të djathtë hebre dhe partitë izraelito arabe.

Më shumë bombardime do të shkaktojnë vetëm dëme graduale mbi Hamas, e cila nuk mund të shkatërrohen me mjete ushtarake. Por kjo mund të shkaktojë dëm në marrëdhëniet e Izraelit me Shtetet e Bashkuara dhe mund të copëtojë strukturën shoqërore të vendit. Që kur filluan luftimet, kanë shpërthyer trazirat më të këqija në 20 vjet në disa qytete izraelite, të nxitura nga turma hebreje si dhe arabe. Në një javë, ushtria izraelite ka shkaktuar, sipas llogarive të saj, humbje të mëdha mbi Hamas, duke përfshirë vrasjen e udhëheqësve të shumtë dhe shkatërrimin e kilometrave të tuneleve. Është koha për të thirrur një ndalesë./TheWashingtonPost/Lexo.com.al/e.c.