Nga Robbie Gramer dhe Jack Detsc/ Pas katër viteve të qëndrimit të pajtueshëm të Presidentit të SHBA Donald Trump ndaj Rusisë, administrata e Biden po përballet me p resion nga Capitol Hill dhe aleatët e Evropës Lindore për të forcuar qëndrimin e saj ndaj Moskës, pas një takimi midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Presidentit rus Vladimir Putin këtë muaj në Gjenevë dhe përpjekjet e Francës dhe Gjermanisë për të rifilluar një dialog me Putin. Për Biden, p roblemi është se ai po përpiqet të p astrojë dy rr ëmujat e trashëguara që janë në qëllime të kryqëzuara: Ai ka nevojë për të riparuar marrëdhëniet me Gjermaninë, aleatin kryesor të Amerikës në Evropën kontinentale dhe të skicojë një qasje më muskulore për të f renuar sjelljen d ashakeqe të Rusisë. Gjatë gjithë kohës, Ukraina – vendi i zënë në mes – po përpiqet të kuptojë se në cilën mënyrë anojnë Shtetet e Bashkuara.

K urthi i parë ka qenë projekti i d iskutueshëm i tubacionit të gazit të Rusisë në Gjermani, Nord Stream 2. Biden është s ulmuar për n dalimin e disa s anksioneve në lidhje me tubacionin ndërsa ai përpiqet të riparojë marrëdhëniet me Berlinin në epokën pas Trump. Por kjo vjen gjithashtu ndërsa zyrtarët e Evropës Lindore dhe analistët perëndimorë ngrenë këmbanat e a larmit për r efuzimin e Rusisë për të hequr f orcat u shtarake pranë kufirit të saj me Ukrainën pasi ajo grumbulloi trupat atje në prill. E gjithë kjo mund të vijë në dritë muajin tjetër. Biden ka ftuar Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të vizitojë Uashingtonin në korrik, kur zyrtarët evropianë dhe ndihmësit e kongresit thonë se ata presin që Presidenti amerikan të vihet nën p resion mbi angazhimin e SHBA për l uftën e Ukrainës me aleatët e mbështetur nga Rusia dhe politikën e tij ndaj Nord Stream 2, transmeton lexo.com.al.

Përpara takimit, disa analistë kanë f rikë se Rusia mund të rrisë p resionin u shtarak mbi Ukrainën përsëri duke zgjeruar gjurmën e saj u shtarake në zonat afër gadishullit të Krimesë që mund të sigurojë një pikënisje për një inkursion më të madh u shtarak, duke i lejuar rusët të p ërshkallëzohen shpejt përsëri. Kaimo Kuusk, Ambasadori estonez në Ukrainë tha se “Rusët nuk i kanë tërhequr në të vërtetë tr upat, ata janë zhvendosur më afër kufirit ukrainas në Krime, është vetëm një pjesë që ata janë zhvendosur mbrapa, por nuk është shumë e rëndësishme. Kështu që ata po na m ashtrojnë edhe një herë. Është një t ension i çuditshëm që mund të ndjeni para st uhisë në ajër”. Biden ka ecur përpara me 275 milion dollarë ndihmë u shtarake për Ukrainën që nga marsi, e cila ishte miratuar më parë nga Kongresi, pasi f orcat ruse u grumbulluan përgjatë kufirit.

Administrata u tërhoq nga planet për të dërguar deri në 100 milion dollarë pajisje shtesë mbrojtëse në Ukrainë ndërsa t ensionet në kufirin Rusi-Ukrainë dukeshin të pakontrollueshme, thanë zyrtarët. Por ata qëndrojnë në gatishmëri për praninë e trupave të mbetura, nga f rika se Rusia mund të fillojë shpejt një s ulm të ri. Sipas pamjeve satelitore të siguruara nga Foreign Policy nga Maxar Technologies, f orcat ruse kanë lënë një prani të madhe të mb etjeve të automjeteve dhe pajisjeve u shtarake nga ndërtimi i prillit. Ato përfshijnë elemente kryesore të një divizioni p ushkësh të motorizuara, të tilla si t anke, transportues të blinduar dhe a rtileri në një zonë stërvitjeje pranë Voronezh, Rusi, dhe një grumbullim më të vogël përgjatë Detit të Zi me pajisje të ngjashme dhe dhjetëra çadra trupash. Zyrtarët e administratës së Biden thanë se p ërshkallëzimet e mëtejshme nga ana e Rusisë mund të ulnin progresin e ndjeshëm që Biden dhe Putini bënë në zbutjen e t ensioneve midis dy vendeve të tyre gjatë samitit të tyre në Gjenevë më parë këtë muaj, transmeton lexo.com.al.  

Anton Semelroth, një zëdhënës i Pentagonit i tha Foreign Policy se “Administrata është shprehur se dëshirojmë një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme. Që të ndodhë kjo, Rusia duhet të përmbahet nga veprimet e mëtejshme a gresive. Ne përsërisim thirrjen tonë që Rusia të zbatojë plotësisht angazhimet e saj në Minsk dhe të kthejë kontrollin e plotë të Krimesë në Ukrainë”. Ka shenja që temperatura u shtarake në rajon po vazhdon të n xehet. Në fillim të kësaj jave, një s hkatërrues britanik që zyrtarët thanë se po kryente një tranzit rutinor nga Odesa drejt Gjeorgjisë u vendos nën hije nga anijet ruse ndërsa f orcat e Moskës kryenin stërvitje trajnimi aty pranë. Zyrtarët rusë thanë se ata lëshuan të s htëna paralajmëruese mbi anije, HMS Defender, një pretendim që zyrtarët britanikë e m ohuan.

Diplomatët evropianë thanë se rusët u kanë m ohuar anijeve ukrainase hyrjen në Detin Azov në mënyrë që të krijojnë një liqen të brendshëm në kufi me gadishullin e p ushtuar të Krimesë dhe Rusinë perëndimore. Disa zyrtarë të Evropës Lindore thanë se ata janë gjithashtu n ervozë në lidhje me qasjen e administratës Biden për tubacionin Nord Stream 2 që sjell gazin rus në Gjermani. Qeveria gjermane mbështet projektin, i cili ishte kryesisht i kompletuar në kohën kur Biden mori detyrën. Kompania këmbëngul që projekti është një sipërmarrje thjesht tregtare dhe nuk do të k ërcënojë sigurinë energjetike të Evropës. Por vendet e Evropës Lindore dhe Shtetet e Bashkuara e k undërshtojnë a shpër tubacionin, duke thënë se ai e heq Ukrainën si një qendër tranziti për gazin në Evropë – një burim kryesor i të ardhurave të qeverisë së Kyiv – dhe do t’i jepte Rusisë fuqi të panevojshme mbi tregjet e energjisë në Evropë, transmeton lexo.com.al.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Foreign Policy në një deklaratë me shkrim se Nord Stream 2 është një “projekt gjeopolitik që k ërcënon sigurinë e energjisë evropiane dhe m inon sigurinë e Ukrainës dhe aleatëve dhe partnerëve të NATO-s të krahut lindor” dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara po punojnë për të parandaluar Rusinë nga përdorimi i energjisë si një mjet për të m inuar Ukrainën. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit deklaroi gjithashtu se “Shumë qeveri evropiane ndajnë k undërshtimin tonë ndaj Nord Stream 2 por k undërshtojnë s anksionet e SHBA ndaj entiteteve evropiane. Vendimi i administratës për të hequr dorë nga s anksione të caktuara ishte në përputhje me angazhimin e Presidentit për të rindërtuar marrëdhëniet me aleatët tanë evropianë”.

Ndërsa administrata e Biden ku ndërshton projektin dhe ka zgjatur sa nksione ndaj subjekteve ruse të përfshira në të, vendimi për të ndaluar s anksionimin e kompanisë ose CEO të saj prapa Nord Stream 2 ka çuar në z emërim nga ligjvënësit amerikanë në të dy anët e korridorit. Senatori republikan Dan Sullivan theksoi për vendimin se “Kështu që Presidenti Biden p ërmbysi përsëri Departamentin e tij të Shtetit dhe i dha Putinit një dhuratë mbi energjinë. Unë thjesht nuk e kuptoj atë aspak. Kjo i vë me të vërtetë ukrainasit në një cep, por i vë gjithashtu aleatët tanë balltikë, Poloninë… në një cep”. Edhe disa demokratë kanë vënë në pikëpyetje nëse administrata e Biden ka një plan të vërtetë për t’u marrë me tubacionin. “A beson dikush me të vërtetë se Putini nuk do të ndërpresë rrjedhën e gazit përmes Ukrainës sapo të përfundojë Nord Stream?”, nënvizoi Senatori demokrat Bob Menendez, kryetari i Komitetit të Marrëdhënieve të Jashtme të Senatit, në fillim të këtij muaji përpara takimit të Biden me Putin, transmeton lexo.com.al.

Ngërçi nënvizon se si Nord Stream 2 është bërë një g jemb i madh në marrëdhëniet e SHBA me Evropën, pasi dega e ullirit e Biden në Gjermani duke hequr dorë nga sa nksionet e la atë në një vend të vështirë. Gjatë një udhëtimi në Berlin këtë javë, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken vlerësoi marrëdhëniet SHBA-Gjermani, por pranoi se të dy vendet ende nuk kishin arritur ndonjë marrëveshje për projektin Nord Stream 2. Alina Polyakova, kreu i Qendrës për Analizën e Politikave Evropiane tha se “Administrata e Biden po i jep qartë përparësi marrëdhënies më të gjerë gjermane mbi Nord Stream 2, të cilën Shtëpia e Bardhë e sheh me sa duket si një rrugë pa krye. Nga perspektiva e SHBA, administratës iu dha një marrëveshje e k eqe me Nord Stream 2 pothuajse të plotë, dhe kjo nuk është kodra në të cilën ata duan të v desin”.

Të tjerë thonë se administrata mund të kishte bërë ende një shtytje të fundit për të v rarë tubacionin, i cili nuk do të jetë plotësisht funksional deri në fund të kësaj vere, por nuk shkoi në limite në një përpjekje për të rindërtuar lidhjet me Berlinin. John Herbst, një ish-ambasador i SHBA në Ukrainë tani në Këshillin Atlantik, i cili ka qenë një k ritik i hapur i projektit të tubacionit tha se “Biden po merr g oditje të mëdha politike për këtë, siç duhet, por gjermanët nuk po i japin asgjë”. Ai shtoi: “Nord Stream 2 mund të v desë nesër nëse veprojmë me zgjuarsi”, Në një intervistë me Der Spiegel këtë javë, Blinken përsëriti ku ndërshtimin e SHBA ndaj tubacionit dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara mund të ndryshojnë qëndrimin e tyre për heqjen dorë nga s anksionet, transmeton lexo.com.al.  

Ai tha se “Ne jemi tani në diskutime shumë aktive me qeverinë gjermane duke parë një seri hapash, veprimesh, masash të mundshme që mund të marrim për t’u siguruar që tubacioni nuk do të përdoret për qëllime ne gative si një mjet d etyrimi ose sh antazhi. S anksionet nga të cilat ne kemi hequr dorë, mund të a nulohen. Ne duhet të raportojmë përsëri në Kongresin tonë për rreth një muaj. Kështu që shpresoj dhe pres që të tregojmë rezultate reale nga këto biseda”. Qeveria polake e quajti në maj heqjen dorë nga s anksionet e SHBA një k ërcënim për sigurinë energjetike evropiane. Zelensky bëri një prononcim të ngjashëm më parë këtë muaj, duke i kërkuar Biden të heqë dorë nga heqja dorë nga s anksionet. Zelensky tha se “Vetëm Shtetet e Bashkuara dhe administrata e Presidentit Biden mund të p arandalojnë që Nord Stream 2 të kompletohet dhe komisionohet. Nord Stream 2 nuk është vetëm siguria e energjisë për të cilën flasin të gjithë diplomatët dhe politikanët, por është një a rmë e veçantë e fuqishme që po i jepet Federatës Ruse sot”./ForeignPolicy/Lexo.com.al/e.c.