Nga Rym Momtaz/ Emmanuel Macron dhe Donald Trump nuk u përputhën në thuajse asgjë shumë. Por në disa mënyra, jeta ishte më e thjeshtë për Presidentin francez para se Joe Biden të hynte në Shtëpinë e Bardhë. Me Trump që ndiqte politikën e tij të jashtme Amerika e Parë, Macron mund të stilonte veten si shefi multilateralist i botës – duke u përpjekur t’i bëjë të gjithë të punojnë së bashku për të mirën globale. Ai u përpoq gjithashtu të vepronte si pëshpëritës i Trump, duke kërkuar të krijonte një marrëdhënie të fortë me udhëheqësin amerikan dhe të menaxhonte e gon e tij në ngjarjet globale të tilla si Samiti i G7 në Biarritz në 2019. Të dy rolet i dhanë Macron një vend qendror në skenën botërore.

Por ndërsa ai përgatitet të takojë Biden për herë të parë në Samitin e G7 në Cornwall, Angli, këtë fundjavë, Presidenti francez ka zbuluar se pozita udhëheqëse është rimarrë nga homologu i tij amerikan, një kampion i njohur i multilateralizmit. Kjo e paraqet Macron me një s fidë më d elikate: si të punojë me Biden në shumë përpjekje të tyre të përbashkëta ndërsa mban rolin e udhëheqjes globale që ai gëzon dhe Franca pret, si dhe përpjekjen për të ruajtur një pozicion të veçantë francez dhe evropian për disa çështje, transmeton lexo.com.al.

Deri më tani, përgjigjja e Macron ndaj asaj s fide ka zbuluar një a carim në favor të Biden që ka marrë për iniciativat e tij ndërkombëtare, si dhe përpjekjet e dukshme për një udhëheqje, rregullime në mënyrat e funksionimit të administratës amerikane dhe lehtësim për të pasur përsëri me një partner më të arsyeshëm në Uashington. Edhe para se Biden të merrte detyrën, Macron dukej se po përpiqej të vendoste paraprakisht elementë të axhendës ndërkombëtare. Në fund të vitit të kaluar, ai hodhi idenë e një “Konsensusi të Parisit” – një grup përparësish për shekullin e 21-të që shkonin përtej Konsensusit të Uashingtonit të fokusuar në ekonomi të shekullit të 20-të.

Në mënyrë të ngjashme, Franca mbështeti një vendim të BE-së për të çuar përpara një marrëveshje investimi me Kinën vetëm disa javë para inaugurimit të Biden – edhe pse ekipi i Presidentit amerikan e kishte bërë të qartë se dëshironte që BE të priste. Që kur Biden mori detyrën, Macron ka deklaruar shpesh se është SHBA ajo që po arrin Evropën në lidhje me klimën, biodiversitetin dhe solidaritetin e vaksinave – shtyllat e axhendës së re globale multilaterale që evropianët duhej të ndërtonin pa mbështetjen e Trump, transmeton lexo.com.al.

Macron ka qenë gjithashtu i et ur për të ruajtur një qasje të veçantë evropiane ndaj çështjeve më të mëdha në botë, madje edhe në rr ezikun e perceptimit të tejkalimit të Biden-it. Në prill, disa ditë para Samitit të Liderëve të Biden për Klimën, Macron organizoi një samit trepalësh online me Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Presidentin kinez Xi Jinping për të njëjtën çështje. Linja zyrtare franceze ishte se Macron kishte informuar SHBA për planet e tij për të zhvilluar bisedime të tilla, në mënyrë që të përpiqej të bënte që Kina të rrisë angazhimet e saj për klimën, kur i Dërguari Special i Biden për klimën John Kerry vizitoi Macron në Paris.

Por, për të paktën disave të tjerë, Elysée dukej se po e lejonte qeverinë kineze të vendoste narrativën rreth samitit dhe të v idhte dritat nga Biden – Pekini njoftoi takimin përpara francezëve, ndërsa Kerry ishte në Shangai për një raund bisedimesh. Zyrtarët amerikanë u çuditën privatisht nga mesazhet. Macron u përpoq gjithashtu të krijonte një rol për veten e tij, përmes OKB, në s hpërthimin më të fundit të k onfliktit midis Izraelit dhe Hamasit, duke u përpjekur të paraqesë një rezolutë në Këshillin e Sigurimit për një a rmëpushim – edhe pse SHBA kishin bll okuar një të mëparshme dhe ishte vendosur që  k onflikti të trajtohej në rrugë dypalëshe, transmeton lexo.com.al.

Quid pro quo  

A nashkalimi përfshin të dy anët. Në maj, Biden la në hije një Samit të Këshillit Evropian në Portugali me një njoftim se ai ishte në favor të heqjes dorë nga patentat për vaksinat COVID-19 në mënyrë që të lehtësonte aksesin për vendet e var fra. Aleatët e tij evropianë u kapën në befasi, midis tyre edhe Gjermania dhe Franca, të cilët nuk ishin në favor të masës dhe në vend të kësaj kërkuan që SHBA të dhuronte doza dhe të hiqte n dalimet e eksportit në përbërësit e vaksinave si një mënyrë më e shpejtë për të ndihmuar vendet e varf ra. I pyetur në një konferencë për shtyp nëse Biden kishte pretenduar udhëheqje morale për solidaritetin me vaksinat COVID-19 duke mbështetur heqjen dorë nga patentat, Macron u duk qartë i hi dhëruar.

Ai këmbënguli që SHBA ishte ajo që po arrinte Evropën për solidaritet dhe a kuzoi shtypin evropian për një k ompleks  inferioriteti ndaj SHBA. Macron u tha gazetarëve “Kur SHBA na ndjek, që është në fakt ajo që po ndodh… ju thoni ah, SHBA-të kanë udhëheqjen! Ju po më jepni përshtypjen se po zgjoheni, nuk e ndoqët filmin”. Pastaj të mërkurën vonë, përpara takimit të G7 që do të përqendrohej në pandeminë e koronavirusit, dy palët duket se po konvergjonin. Macron shprehu mbështetjen për heqjen dorë nga patentat për vaksinat për të ndihmuar në përfundimin e pandemisë së koronavirusit, ndërsa Biden po bëhej gati të njoftonte planet për të blerë 500 milion doza të vaksinave BioNTech / Pfizer për t’u shpërndarë në kombet e tjera, transmeton lexo.com.al.

Marrëdhëniet speciale

Në nivelin personal, më shumë gjëra janë në lojë në marrëdhënien e Macron me Biden sesa ishte me Trump. Biden qeveris në një stil më kolegjial ​​sesa Trump dhe delegon shumë më tepër tek zyrtarët e lartë. Sidoqoftë, marrëdhëniet personale midis udhëheqësve janë thelbësore kur stafi i tyre nuk mund të kapërcejë diferencat. Në shikim të parë, Macron, fillestari i suksesshëm me pak tërheqje popullore dhe Biden që mban këmbët në tokë – i cili ka qenë në politikë më gjatë sesa e gjithë jeta e Presidentit francez – janë shumë të ndryshëm. Por politikisht ato nuk janë aq larg për shumë çështje; të dy mund të shihen si pragmatistë të qendrës. Dhe ata kanë të paktën pak të përbashkëta, personalisht: Ata janë të dy të martuar me mësuese.

Ndërkohë, zyrtarët francezë duhet të përshtaten gjithashtu me trajtimin e spektrit të plotë të qeverisë së gjerë amerikane, përfshirë Departamentin e Shtetit, Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe Kongresin, pas më shumë se tre vjetësh që Macron merrej drejtpërdrejt me Trump për të gjitha çështjet kryesore. Si zyrtarët francezë ashtu edhe ata amerikanë pohojnë se bashkëpunimi midis dy vendeve – midis diplomatëve, këshilltarëve, ministrave dhe presidentëve – është i thellë, i gjerë, efektiv dhe konstruktiv, veçanërisht pasi disa prej tyre e njohin njëri-tjetrin për gati një dekadë që nga administrata e Obamës, transmeton lexo.com.al.

Edhe gjestet e vogla janë vlerësuar nga pala franceze, siç është përdorimi i gjuhës frënge nga Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken në disa forume ndërkombëtare. Blinken foli në frëngjisht kur njoftoi se SHBA po bashkohej me Thirrjen Christchurch, një iniciativë e udhëhequr nga Zelanda e Re dhe Franca për të l uftuar urr ejtjen në internet. Por pas katër viteve të paparashikueshmërisë së Trump, zyrtarët francezë dhe të tjerë evropianë nuk po i marrin fjalët e ngrohta të administratës së re për bashkëpunimin ndërkombëtar si të mirëqena. Ata po kërkojnë veprime konkrete. Solidariteti i vaksinave do të jetë një fokus qendror i G7 të kësaj fundjave, dhe ndërsa SHBA dhe Franca bien dakord mbi konceptin, ata ndryshojnë se si ta arrijnë atë. Zyrtarët francezë po presin të shohin se çfarë do të ofrojë SHBA.

Një këshilltar i Macron deklaroi se “Konkretisht, nëse duam të përshpejtojmë aksesin ndaj vaksinave dhe të rrisim kapacitetet prodhuese, duhet të hiqen p engesat e eksportit “. Zyrtarët francezë do të shikojnë gjithashtu nëse SHBA-ja do të përdor iniciativën ndërkombëtare të mbështetur nga BE, COVAX, për të dhuruar miliona doza të vaksinave që ka njoftuar më parë se do t’u japë vendeve më të v arfra. Këshilltari nënvizoi se “Ne do të shikojmë drejt SHBA-ve për të parë nëse ato ofrojnë apo jo”./Politico.eu/Lexo.com.al/e.c.