Sipas MeteoAlb: Masat ajrore nga veriu i Afrikës do të vijojnë të kushtëzojnë kthjellime dhe temperatura të larta në të gjithë republikën e Shqipërisë.

Parashikohet që pasditja të lër me kthjellime bregdetin dhe zonat e ulta por vranësira të lehta shfaqen në zonat përgjatë kufirit lindor.

Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara gjatë mëngjesit por ulen lehtë vlerat e mesditës duke luhatur ekstremumet ditore nga 18°C deri në 41°C.

Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi deri 40-45 km/h, nga drejtimi Perëndimor-Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 4 ballë.

Kosova

Kthjellimet mbizotërojnë në të gjithë Kosovën deri në mesditë kur vranësirat shtohen në territor, ndërsa shira afatshkurtër dhe të izoluar priten në zonat lindore dhe juglindore. Por orët e vona të pasdites përmirësojnë dukshëm kushtet atmosferike.