Në fund të gushtit, autoritetet pushtuese në qytetin lindor të Ukrainës, Kupyansk, mbajtën festime për të shënuar Ditën e Flamurit Rus.

Disa dhjetëra njerëz – duke përfshirë aktivistë pro-Kremlinit dhe vendas që kishin qëndruar në qytet pasi u kap nga forcat ruse gjashtë muaj më parë – shpalosën një flamur trengjyrësh gjigant në sheshin kryesor.

Vetëm disa javë më vonë, forcat pushtuese ruse u larguan pasi një sulm i befasishëm ukrainas i detyroi ata të dorëzonin më shumë se 3 mijë kilometra katrorë territor, duke lënë tanke, automjete të blinduara dhe furnizime.

Përmbysja mahnitëse ka shkatërruar mantrën, të përsëritur nga zyrtarë të lartë që vizituan territoret e pushtuara gjatë pranverës dhe verës, se “Rusia është këtu përgjithmonë” në Ukrainën juglindore.

Mbështetur nga armët dhe inteligjenca perëndimore, kundërofensiva e rrufeshme e Ukrainës në të gjithë rajonin e Kharkiv-it ka ndryshuar vrullin e luftës, duke nxjerrë në pah cenueshmërinë e forcave pushtuese të Rusisë dhe duke shkatërruar iluzionin e normalitetit.

Tërheqja dramatike në fushën e betejës është vetëm një nga disa pengesa në Ukrainë me të cilat është përballur udhëheqësi rus, Vladimir Putin këtë javë.

Suficiti buxhetor i Rusisë për vitin pothuajse është avulluar, sipas shifrave të publikuara këtë javë, për shkak të çmimeve më të dobëta të naftës dhe pakësimit të furnizimeve të gazit në Evropë.

Kjo duke e vënë potencialisht në presion edhe më të madh në ekonomi.

Udhëheqësit joperëndimorë, të cilët deri më tani kanë qëndruar në krah të Moskës, kanë filluar të distancohen nga lufta e Kremlinit.

Presidenti rus pranoi në një samit në Uzbekistan se homologu i tij kinez, Xi Jinping, kishte “pyetje dhe shqetësime” në lidhje me pushtimin.

Të premten, Narendra Modi i Indisë qortoi publikisht Putin-in në të njëjtin samit, duke thënë se “epoka e sotme nuk është një epokë lufte”.

Që kur Putin-i urdhëroi pushtimin e Ukrainës në shkurt, udhëheqësi rus ka mbajtur qëndrimin publik se është një “operacion special ushtarak”.

Por ky pozicion po bëhet gjithnjë e më i paqëndrueshëm – si nga pikëpamja ushtarake, ashtu edhe në aspektin e politikës së brendshme.

Disa analistë ushtarakë besojnë se ai nuk ka zgjidhje tjetër veçse të urdhërojë një përshkallëzim të konsiderueshëm të konfliktit.

“Deri në fund të këtij viti, Kremlini do të humbasë pothuajse të gjithë municionin e tij të artilerisë, pothuajse të gjitha mjetet e blinduara, tanket e betejës dhe pjesën kryesore të forcave të tij tokësore”, thotë Pavel Luzin, një ekspert për ushtrinë ruse.

Ai gjithashtu e gjen veten nën presion në shtëpi jo vetëm nga opozita liberale, shumica e së cilës ose ka ikur nga vendi ose është shumë e frikësuar për të kritikuar pushtimin, por edhe nga e djathta.

Pa asnjë fitore në horizont, po bëhet gjithnjë e më e vështirë për të mbrojtur rusët nga goditjet e luftës.

“Ai po luan një lojë shumë të rrezikshme”, thotë Alexei Venediktov, redaktor i radiostacionit liberal Ekho Moskvy, i cili u mbyll në mars.

Udhëtim në hije për rekrutët
Të mërkurën, u shfaq në internet një video e Yevgeny Prigozhin, një pronar i kthyer në kryetar lufte i njohur si “kuzhinieri i Putin-it”, duke iu drejtuar të dënuarve në një oborr burgu rus.

Prigozhin u kërkoi të burgosurve të luftonin në vijën e frontit me mercenarët Wagner, një grup paraushtarak në hije që SHBA-të thonë se ai e drejton.

Videoja theksoi se si Rusia është e detyruar të përshtatet ndërsa lufta zvarritet pa asnjë fitore në horizont.

Operacionet e fshehta të Rusisë tani janë të dukshme: Wagner reklamon në tabela në të gjithë Rusinë.

Prigozhin u duk se konfirmoi vërtetësinë e videos pasi mohoi vetë ekzistencën e grupit për vite me radhë.

Shkatërrimet ultranacionaliste
Reagimi i Moskës në Kharkiv ka nxitur kritika nga kampi më virulent pro-luftës në shtëpi, i cili e ka qarë hapur humbjen dhe ka kërkuar gjetjen e dikujt për tu fajësuar.

Ky grup më radikal ka kritikuar prej kohësh Kremlinin se nuk ka shkuar aq larg sa duhet në sulmin e tij ndaj Ukrainës.

Ai dëshiron që Putin-i të shpallë një luftë në shkallë të plotë, duke e shtyrë ushtrinë e madhe të rekrutuar të Rusisë në betejë dhe duke mobilizuar popullsinë dhe ekonominë më të gjerë.

Ky kamp ultranacionalist është një pakicë, ekziston në periferi të politikës ruse, dhe përbëhet kryesisht nga blogerë ushtarakë dhe komentues të tjerë që shkruajnë në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Hiperaktiviteti i grupit ultranacionalist dhe reagimi i tij shumë i zëshëm dhe emocional ndaj disfatës në Kharkiv, po prek elitën kryesore pro-Kremlinit.

Kritika ultranacionaliste nuk ka kaluar pa u vënë re në Kremlin.

Zëdhënësi Dmitry Peskov të martën dërgoi një kërcënim të fshehur, duke i paralajmëruar ata që të mos e çojnë zhurmën shumë larg – një pranim i rrallë se kritikat mund të shqetësojnë udhëheqjen ruse.

Për momentin, pikëpamjet e grupit ultranacionalist nuk përputhen me ato të popullatës më të gjerë.

Shumica e rusëve duken të lumtur që mbështesin në mënyrë pasive Putin-in dhe luftën, por preferojnë t’i kushtojnë sa më pak vëmendje.

Këta “laikë”, siç i ka quajtur Greg Yudin, kreu i Filozofisë Politike në Shkollën e Shkencave Sociale dhe Ekonomike të Moskës, janë “plotësisht të depolitizuar” dhe nuk duan të përfshihen në asnjë mënyrë me luftën.

Opsionet për Putin-in
Përgjigja e Putin-it ndaj pengesave në Ukrainë mbetet një mister.

Edhe gjashtë muaj pasi trupat ruse u mblodhën në të gjithë Ukrainën lindore dhe qendrore, Putin-i është përpjekur të mbajë opsionet e tij të hapura.

Në publik, ai flet vazhdimisht për përpjekjet për të fituar kontrollin e të gjithë Donbasit, por rrallë përmend pikat e tjera të nxehta si Kharkiv dhe Kherson.

Duke folur të premten, Putin këmbënguli se Rusia nuk do t’i ndryshojë planet e saj operacionale dhe se qëllimi i saj kryesor mbetet “çlirimi i të gjithë Donbasit”.

Ai pretendoi se operacionet sulmuese të Rusisë po sillnin më shumë territor nën kontrollin e saj.

Putin-i mund të zgjedhë të përshkallëzojë konfliktin.

Këtë javë Rusia shtoi sulmet me raketa në infrastrukturën kritike të Ukrainës, duke goditur rrjetin e energjisë elektrike, termocentralet e ngrohjes qendrore dhe instalimet hidroelektrike, në atë që kryeministri ukrainas Denys Shmyhal e përshkroi si një përpjekje për të terrorizuar popullsinë ukrainase ndërsa afrohet dimri.

Putin gjithashtu mund të përpiqet të zgjerojë konfliktin duke provokuar një përplasje me NATO-n.

Por ekspertët ushtarakë thonë se do të duheshin disa muaj për të prodhuar njerëz të trajnuar të integruar në njësitë ushtarake me komandantë dhe pajisje.\ Marrë nga “Financial Times”, përkthyer nga Albanian Post