Kanye West nuk e kupton pse “mediat hebraike” e kanë bllokuar atë. “Më kanë bllokuar. Mediat hebraike më bllokuan”, tha reperi kontrovers në episodin e së dielës në podkastin “Drink Champs” të Revolt TV. West, 45 vjeç, më pas e ktheu vëmendjen te JPMorgan Chase, e cila kohët e fundit ndërpreu lidhjet e saj të biznesit me të.

“Kam vënë 140 milionë dollarë në JPMorgan dhe ata më trajtuan si m*t”, pohoi ai. “Pra, nëse JPMorgan Chase po më trajton mua ashtu, si e trajtojnë ata pjesën tjetër të të gjithëve? Jam i indinjuar.” Platformat e mediave sociale duke përfshirë Instagram dhe Twitter kufizuan llogaritë e fituesit të Grammy në fillim të këtij muaji pasi ai ndau një sërë postimesh antisemitike.

Një postim i fshirë në Instagram përfshinte një pamje të një bisede me tekst me Diddy-n në të cilën West shkroi: “Kjo nuk është një lojë. Unë ju përdor si shembull për t’i treguar popullit hebre që ju të më telefononi se askush nuk mund të më kërcënojë apo të ndikojë tek unë.” Dizajneri i Yeezy më pas kaloi në Twitter, ku shkroi në një postim shqetësues Miku i ri i West, Candace Oëens, ishte i pari që zbuloi javën e kaluar se JPMorgan Chase i kishte thënë miliarderit se biznesi i tij nuk ishte më i mirëpritur.

“Më thanë se nuk kishte asnjë arsye zyrtare, por ata dërguan gjithashtu këtë letër për të konfirmuar se ai ka kohë deri në fund të nëntorit për të gjetur një vend tjetër për perandorinë Yeezy për të bashkëpunuar,” shkroi ajo në Twitter së bashku me një foto të njoftimit. Interpretuesi i “Gold Digger” dhe sjellja e tij kanë dominuar lajmet javët e fundit. Gjithçka filloi më 3 tetor kur West dhe Owens, 33 vjeç, veshin këmisha “White Lives Matter” në shfaqjen e tij të modës në Paris, duke shkaktuar një stuhi zemërimi.