Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se sulmet me raketa të Rusisë ndaj Ukrainës janë krime lufte që nuk mund të mbeten pa u ndëshkuar.

“Ukraina pësoi bombardime masive, duke lënë pjesën më të madhe të vendit pa ujë ose energji elektrike. Sulmet kundër infrastrukturës civile janë krime lufte dhe nuk mund të mbeten pa u ndëshkuar”, ka shkruar ai në Twitter.

Macron shtoi gjithashtu se Franca do të “mobilizojë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën më 13 dhjetor për të ndihmuar atë vend të qëndrojë elastik dhe të garantojë aksesin e tij në energji”.

Siç është raportuar, më 23 nëntor, trupat ruse nisën një tjetër sulm masiv me raketa kundër Ukrainës, duke synuar objektet e infrastrukturës dhe ndërtesat e banimit, duke vrarë dhe plagosur civilë.