23.02.2024 02:18

Kuriozitete

Pas 30 vitesh “ekspeditë” një satelit kthehet në Tokë

Një satelit që ka qenë në orbitë për gati 30 vjet ka rënë përsëri në atmosferën e Tokës, deklaroi Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA)....

Më shumë siguri, ja cili është rrjeti social që eliminon shkëmbimin e numrave të...

Signal po lançon emrat e përdoruesve, njoftoi kompania sot. Deri më tani, nevojitej që përdoruesit të shkëmbenin numrat e telefonit për të biseduar në...

Pse jemi të fiksuar pas parfumeve? Ekspertët e kanë gati përgjigjen

Parfumi është në ajër, e spërkasim mbi lëkurën tonë, duam ta nuhasim në ambientet e shtëpisë, madje edhe ta veshim. Aromat janë ”veshje” që...

“Ajo ka rrënjë edhe këtu”, mediat në Bosnje Hercegovinë shkruajnë për origjinën e Dua...

Dua Lipa është një prej këngëtareve me origjinë shqiptare që kanë thyer rekorde dëgjueshmërie. Së fundmi mediat boshnjake, përfshirë Nezavisne novine dhe Klix kanë theksuar një...

Vdekja e Navalnyt, aktivisti: E vranë me metodën sovjetike, një grusht i vetëm në…

Mes thirrjeve për zbardhjen e vdekjes së tij, Moska zyrtare pohoi vetëm se vdekja e Aleksei Navalnyt të burgosur në një koloni penale të...

Simboli i Ylberit: Lidhja midis Tokës dhe Qiellit

Kur njerëzit shohin ylberin në qiell pas një stuhie, reagimi është gjithmonë një magjepsje e madhe. Është një fenomen natyror që lë pa fjalë...

Trondit Albana Osmani: Si u kërcënova me jetë pasi nisa “Ti je një luledielli”,...

“Ti je një luledielli” është një fushatë sensibilizuese për grumbullimin e të ardhurave në ndihmë të fëmijëve të prekur nga sëmundjet e gjakut, të...

WhatsApp ‘me dorë të hekurt’, ja çfarë duhet të dini për opsionin e ri

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur që të bëni ‘screenshot’ foton e profilit të dikujt....

U bë pjesë e sfidës të ‘Big Brother’, vëllai i Ilnisës zbulon mesazhin e...

Banorët e Big Brother Vip 3 u gjendën para disa ditësh para një sfide ku nuk duhet të reagonin ndaj ngacmimeve që do të...

A do të mbyllet TikTok? Karamuço zbulon çfarë pritet të ndodhë

Profesori i Kriminologjisë, Ervin Karamuço zbukloio detaje pas takimit me drejtuesit e platformës TikTok. Ndërsa theksoi se është një ndër personat që kërkon mbylljen, ai...