04.12.2023 06:42

Kuriozitete

Fruti që simbolizon dashurinë, pjellorinë, lumturinë dhe rregullon kolesterolin! Kujdes farat janë helmuese

Ftoi është një frut i njohur që nga kohërat e lashta. Ftonjtë simbolizonin dashurinë dhe lumturinë, ndaj ofroheshin në ceremonitë e dasmës. Ndoshta ato janë...

Pse rreth 127 milionë njerëz në botë rrezikojnë të vdesin nga mbinxehja e planetit?

Këtë vit në shumë shtete janë shënuar temperatura shumë të larta, edhe pas mbarimit të sezonit të verës. Sipas raportit më të ri nga...

AI mund të parashikojë infarktet e zemrës

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës që dhjetë vjet përpara, duke zbuluar ngushtimet minimale të arterieve të zemrës shumë kohë para rrezikut...

Rrëfimi rrëqethës i këngëtares shqiptare: Ja si i shpëtova vdekjes

Këngëtarja e dashur për publikun shqiptar, e njohur me emrin artistik “Big Mama” ka folur rreth sfidave dhe fëmijërisë së saj. Në një intervistë...

10 profesionet që do të jenë shumë të kërkuara në vitin 2024

Peizazhi profesional po ndryshon me shpejtësi dhe konkurrenca po rritet vazhdimisht, si rrjedhojë punonjësit përpiqen të jenë të përditësuar për ndryshimet që ndodhin në...

7 fakte të pabesueshme për pemët që mund t’ju habisin

Ju mund të mendoni se dini gjithçka për miqtë tanë të mëdhenj me gjethe, por Nëna Natyra shpesh mund të na befasojë. Nëse dëshironi të...

Rita Ora, dokumentar për Kosovën! Kushtuar kulturës së të rinjve në vendin e saj...

Rita Ora suksesin e jashtëzakonshëm në muzikë e modë, kërkon ta përsërisë edhe në dokumentar bërje. Tabloidi The Sun shkruan se diva muzikës pop Rita...

Terapia ‘e shuplakave’ ku pacientët skuqen e nxihen në trup e fytyrë, lë të...

Në foto shihet hoteli britanik i shekullit të 19-të ku një grua e moshuar vdiq gjatë një sesioni “terapie shuplakash”, të cilin e moshuara...

Artistja Alicia Framis, njeriu i parë që martohet me një hologram: Kjo është shoqëria...

“Dasma” do të zhvillohet në Roterdam verën e ardhshme dhe do të përfshijë një banket molekular të përshtatshëm për njerëzit dhe humanoidët. Kur e pyetën:...

Shkencëtarët japin alarmin se koha po mbaron, ndërsa kaosi klimatik përshpejtohet! Cilat vende po...

Vendet janë shumë larg rrugës për parandalimin e “katastrofës klimatike ” dhe shkencëtarët po japin alarmin se koha po mbaron për të ulur karburantet...