18.04.2024 09:49

Kuriozitete

E pabesueshme! Mbahet për herë të parë “Miss Inteligjenca Artificale”

E ardhmja e Intelegjencës Artificiale është këtu. Konkursi i parë në botë i bukurisë për Inteligjencën Artificiale do të gjykojë konkurrentët e krijuar nga...

Më mirë kafe apo makiato? Ja çfarë këshillojnë ekspertët

Shumë prej nesh mëngjesin e nisim me kafe. Studimet konfirmojnë se njerëzit mund të heqin dorë nga alkooli, por e kanë të pamundur të...

Nuk ju kujtohet ëndrra që keni parë? Ja arsyeja pse ndodh kjo gjë

Shumë njerëz zgjohen me një ndjenjë të paqartë që kanë ëndërruar, por kur përpiqen të kujtojnë specifikat, detajet rrëshqasin si rërë nëpër gishta. Ky...

Tejkalohen limitet, shkenca tregon se sa do të shkojë jetëgjatësia në të ardhmen

Megjithse shumë insistojnë se mund të jetojnë përgjithmonë, të gjithë njëherë vdesin. Por jo nuk do të thotë që ne duhet të dekurajohemi nga...

Çfarë fshihet pas reshjeve të mëdha në Dubai?

Emiratet e Bashkuara Arabe po regjistrojnë shiun më të dendur ndonjëherë pas një stuhie të fortë që goditi vendin ditën e të hënën (15...

Çfarë është sionizmi

Sionizmi është një lëvizje nacionaliste dhe politike, e cila mbështet rivendosjen e një mëmëdheu hebre në territorin e përcaktuar si Toka historike e Izraelit...

Pse disa njerëz janë më të zgjuar se të tjerët?

Inteligjenca njerëzore është një tipar kompleks i ndikuar nga një sërë faktorësh që variojnë nga variablat gjenetikë deri tek ato mjedisore, shkruan scientificorigin. Ndryshueshmëria në...

Dëshmia e rrallë e emigrantit nga Tirana, që fitoi 10 milionë lireta në “La...

Nga Uvil Zajmi Kjo është historia e rrallë e Mërkur Lekës, shqiptarit të parë që konkurroi në një emision, nga më të spikaturit televizivë të...

‘Portali i botës së nëndheshme’ hapet papritur në kufirin Rusi-Ukranë, zyrtarët nxitojë ta mbyllin...

Një krater misterioz, i thellë më shumë nga sa shikon syri, është shfaqur papritur në një zonë të kufirit Rusi-Ukrainë. Gropa e pashpjegueshme e...

Ky është vendi më i lumtur në botë për njerëzit nën 30 vjeç

Republika Çeke, Lituania dhe Rumania janë të gjitha të renditura lartë në 'Raportin e Lumturisë Botërore' të këtij viti – dhe kanë arritur pikë...