Mbetemi në ndikimin e moti të kthjellët dhe vranësira të lehta në bregdet dhe zonat e ulëta por vranësira të shpeshta paraqiten në zonat verilindore. Parashikohet që pasditja dhe mbrëmja të dominohen nga kthjellime dhe vranësira të herë pas-herëshme në të gjithë Shqipërinë.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes por mesdita mbetet konstante duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga -4°C deri në 13 °C.Sipas MetoAlb Era do fryjë mesatare me shpejtësi 32 km/h nga drejtimi Verior duke krijuar në det dallgëzim 2-3 ballë.

Rajoni dhe Europa

Vranësira të dendura dhe reshje shiu mbizotërojnë Europën Jugperëndimore, po ashtu me temperatura të ulta dhe reshje dëbore mbetet pjesërisht qendra. Ndërsa kthjellime dhe vranësira të lehta dominojnë pjesën më të madhe të vendit.