Greqia ka regjistruar 2 mijë e 972 të infektuar me COVID në 24 orët e fundit dhe 3 viktima. Ndërkohë në spitale janë shtruar 161 pacientë të rinj. Greqia është një nga shumë vendet ku tashmë varianti Delta i COVID-19 është prezent dhe ka një rritje rastesh.

Kjo ka sjellë kufizim masash, edhe në një ndër vendet më të pëlqyera nga turistët gjatë verës, Mykonos.