Manchester City ‘i hëngri’ rivalët e tij të mëdhenj sezonin e kaluar. Ata humbën vetëm një ndeshje kundër pesëshes më të mirë në Premier (1-0 kundër Liverpool-it), duke grmbulluar 19 nga 24 pikë. Një konsistencë ndaj elitës së Ligës Angleze që ka humbur këtë sezon.

“Favoriti i parë është Liverpool dhe i dyti është Arsenali. Ne jemi të tretët dhe nuk është në dorën tonë të fitojmë Ligën”,- reflektoi Pep Guardiola, pas barazimit (0-0) ndaj ‘Topçinjve’, duke mbetur tre pikë pas kreut. Një barazim që thelloi ‘të keqen’ që po sulmon ‘qiellorët’ këtë sezon: nuk kanë fituar asnjë ndeshje nga gjashtë që kanë luajtur kundër pesëshes së Premierligës.

Ata kanë barazuar të dyja ndeshjet ndaj ‘Reds’ (1-1). Ata barazuan kundër Arsenalit (0-0) në ‘Etihad’ dhe humbën (1-0) në ‘Emirates’. Tottenham mori 3-3 nga strofulla ‘qiellore’ dhe Aston Villa, të cilën e pret këtë ditë të javës, i mposhti (1-0) në Birmingham.

Gjashtë ndeshje pa fitore ndaj zonës fisnike të Premier League. Dhe nëse shkojmë në ‘Big Six’, ata kanë mundur vetëm fqinjët e tyre United (0-3 dhe 3-1). Ata gjithashtu nuk kanë mundur të mposhtin Chelsean (4-4 dhe 1-1) që është… i njëmbëdhjeti!

City, përballë ‘Top 5’ të parë të Premierligës:

Arsenal – Manchester City 1-0

Manchester City – Arsenal 0-0

Manchester City – Liverpool 1-1

Liverpool – Manchester City 1-1

Aston Villa – Manchester City 1-0

Tottenham – Manchester City 3-3

Klopp, Arteta, Postecoglou, Emery dhe Pochettino, e kanë ndalur kampionët e tre kampionateve të fundit. City ka pësuar vetëm një humbje, por nuk e di fitoren ndaj ‘Top 5’.

“Numrat janë atje, por me përjashtim të Arsenalit jashtë, ne luajtëm shumë mirë ndeshjet e fundit. Mendoj se nga ndeshjet që luajtëm kundër pesë apo gjashtë më të mirëve, ndeshja e Aston Villa ishte më e keqja. Ndonjëherë rezultati është çfarë është, por duhet të analizoj performancën. Megjithatë, ka një ndryshim të madh në krahasim me rezultatet e sezonit të kaluar”,- shpjegoi Guardiola.

Thatësira e Haaland…

‘Qytetarët’ u lanë në zero në gjysmën e gjashtë ndeshjeve të tyre kundër ‘top5’ (si Arsenal ashtu edhe Villa). Dhe përveç kundër Topçinjve në Etihad, ata pësuan gola në pesë ndeshjet e tjera. Një shembull i ‘kolapsit’ të tij është Haaland, i cili ka shënuar vetëm një gol (kundër Liverpoolit, në ‘Etihad’ në nëntor) në gjashtë ndeshje kundër ‘Top 5’.

“Ata u mbrojtën mirë, kompakt dhe kishin shumë lojtarë që rrethonin Erlingun. Ne u përpoqëm. Cila është zgjidhja të luash kundër një kundërshtari me një bllok kaq të ulët? Të vrasësh dikë ndoshta?” – deklaroi Guardiola pas barazimit ndaj Arsenalit. Një përplasje në të cilën ata mezi patën një goditje në portë, asnjë në pjesën e dytë.

Kundër ‘Topçinjve’ mbetën pa festuar gol në shtëpi, pas 57 ndeshjesh! I fundit që nuk kishte shënuar ishte Sporting në raundin e 16-të të Champions League më 9 mars 2022 (0-0). Nuk u ka ndodhur në Premierligë që nga 30 tetori 2021 kundër Crystal Palace (0-2).

Një statistikë që ilustron bllokimin e tij ndaj ‘Top 5’. Shifrat nuk gënjejnë. City ka fituar katër pikë nga 18 kundrejt pesë të parëve. Lideri Liverpool gjashtë nga 18, Arsenali nëntë nga 18, Villa nëntë nga 15 dhe Tottenham tetë nga 15. Përveç kësaj, të dy ‘Villains’ dhe ‘Spurs’ duhet të përballen me Liverpool, Arsenal dhe City në nëntë ditët e fundit të liga angleze duke qenë ‘gjyqtare’ e titullit.

Një ‘bllokim trafiku’ ndaj më të mirëve në Premier League, që Sam Lee, një gazetar që ndjek nga afër lajmet e Cityt në ‘The Athletic’, e analizon: “Ata kanë lojtarë shumë të mirë, por edhe shumë të drejtpërdrejtë, ndaj humbasin topin më shpesh dhe ka më pak gjasa ta rikthejnë atë në krahasim me Grealish dhe Gundogan. City është akoma më i mirë në shumicën e ndeshjeve të tyre, por mendoj se dobësia në krahasim me sezonin e kaluar mund të shihet më qartë ndaj skuadrave më të mira”.

Orar i vështirë…

“Është shumë e rëndësishme t’i shtosh ato pike, sepse ti i fiton dhe ata jo,”- reflektoi Guardiola kur City i tij shkatërroi gjigantët. Megjithatë, këtë sezon, barazimet në këto ndeshje kanë shkaktuar rrjedhje të njësive që po i pengon. Dhe kalendari, tashmë i pjerrët në muajin e fundit (ata kanë luajtur radhazi kundër United, Kopenhagen, Liverpool, Newcastle dhe Arsenal) do të vazhdojë të rritet me Aston Villa në ‘Etihad’ dhe me Real Madridin dhe çerekfinalet e Champions në horizont. Nuk ka armëpushim.